Правителството „Денков-Габриел“ е предложило на президента Румен Радев да издаде указ за назначаване на нови посланици в Северна Македония и в Дания.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Желязко Радуков да замени Ангел Ангелов на поста висш дипломатически представител в югозападната ни съседка, предлага кабинетът. А другото назначение ще е на бившия министър на отбраната Драгомир Заков, който се очаква да бъде командирован в мисията ни в Копенхаген на мястото на Светлан Стоев. Това потвърдиха от МВнР за Actualno.com.
Още: Посланик в Дания: Ексминистър Драгомир Заков в ново амплоа
Рокадата в Скопие
В мотивите към предложението за смяна на посланика ни в Северна Македония, посочени в решение №81 на Министерски съвет от 5 февруари, се посочва, че за добрите съседски отношения, транспортната свързаност и евроинтеграцията на РСМ е нужно да се изпълнят няколко политики. В това число – да се приложат в пълен обем всички мерки, предвидени в Европейския компромис от 2022 г. (т.нар. френско предложение), да се ангажира международната общност с проблемите с правата на македонските българи, да се взаимодейства активно с тях, да се противодейства на речта на омразата спрямо България, да се ускори изграждането на Коридор 8 и др.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Във връзка с изложеното и с оглед на интересите на страната ни за по-нататъшно положително развитие на двустранните отношения и необходимостта от осигуряване на необходимите предпоставки за това, от изключителна важност е назначаването на извънреден и пълномощен посланик на България в Република Северна Македония с необходимия опит по спецификата на отношенията ни със Скопие и по създадения европейски механизъм за тяхното по-нататъшно развитие", посочва се в решението на МС, подписано от премиера Николай Денков.
Мандатът на настоящия ръководител на посолството ни в Северна Македония – посланик Ангел Ангелов, изтича през юни 2024 г.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Снимка: Желязко Радуков, БГНЕС
Кой ще е новият посланик в РСМ?
Желязко Захариев Радуков е служител в дирекция „Югоизточна Европа“ на Министерството на външните работи. Той е кариерен дипломат с опит в редица области на отношенията на България със страните от Западните Балкани. Професионалното му развитие преминава в дирекция „Югоизточна Европа“, където в различни периоди е отговарял за Северна Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово и Черна гора, като е работил по целия спектър на двустранните отношения с тези държави, включително по тяхното европейско измерение.
Син е на дипломата Захари Радуков, който е агент на Държавна сигурност.
Радуков е представлявал Министерството на външните работи на международни форуми, участвал е в двустранни и многостранни преговори и в изготвянето на стратегическите документи за развитието на външнополитическите отношения на България в региона на Западните Балкани. Подпомагал е администрирането на проекти по механизмите за финансова подкрепа на българската държава зад граница - Официалната помощ за развитие и Програмата за подкрепа на организации на български общности.
В периода 2010-2013 г. Желязко Радуков е дългосрочно командирован като трети секретар в Посолството на Република България в Скопие, където отговаря за: отворените политически въпроси и парламентарната дипломация; връзките с политическите партии, българската общност, неправителствения сектор и местните власти; информационна дейност по процесите в Северна Македония, публичната дипломация и др.
Още: Кървавата Коледа в Македония: Как ще градим бъдеще, ако не знаем истинската история? (ВИДЕО)
В периода 2019-2021 г. той е дългосрочно командирован като първи секретар в посолството на Република България в Белград. След това отговаря в Министерството на външните работи за Република Северна Македония в двустранен и европейски контекст. Той има ключова роля при създаването и прилагането на Европейския компромис от 2022 г.
Организационен секретар е на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси. Активно работи по защитата на правата и културно-историческото наследство на българската общност в Северна Македония.
Желязко Радуков завършва средно образование в училище „Холанд Парк“ – Лондон, с последваща специализация по политология и държавно управление, история и театрално изкуство. Защитава магистратура в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по специалност „Международни отношения“. Преди постъпването му в Министерството на външните работи има професионален и международен опит в неправителствения сектор. Посещавал е академични и други курсове във висши учебни заведения в България, Северна Македония, Сърбия, Великобритания. Владее английски, сръбски и руски език.
Смяната в Дания
Относно рокадата в Копенхаген правителството се мотивира с това, че отношенията ни с Дания трябва да се развият още повече в сферата на сигурността и миграцията и да има сътрудничество, с което да се противодейства на всяка руска агресия. Затова за посланик е предложен бившият министър на отбраната Драгомир Заков.
Снимка: Драгомир Заков, БГНЕС
"Няма открити въпроси в двустранните отношения между България и Дания. Същевременно е налице висок потенциал за задълбочаване на сътрудничеството по теми от споделен интерес в определени области. От ключова важност за Дания са въпросите, свързани с темата миграция – страната подкрепя увеличаването на финансирането за укрепване на граничния контрол и лансира иновативни решения за справяне с миграционния натиск. Други приоритети във външната политика на Дания са: осигуряване на непосредствената сигурност на Дания и Европа в светлината на руската инвазия в Украйна; създаване на нови съюзи с държави извън Европа и Запада; изграждане на по-здраво и устойчиво общество, включително във връзка с веригите за доставки, енергетика и критичната инфраструктура", аргументират се от кабинета.
Още: Мария Габриел предложи посланици в 6 страни, включително Украйна