Правителството отхвърли с 12 на 7 гласа искането на БСП да получи безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години върху Дома-паметник на връх „Бузлуджа“.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Предложението беше внесено за разглеждане на днешното заседание на Министерския съвет от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
От публикуваната на сайта на правителството стенограма от дебатите става ясно, че най-голям противник на предложението е вицепремиерът Валери Симеонов. Първоначално той подчертава, че подобно решение ще е "грозен прецедент". Впоследствие изразява и съмнение дали подобен ход няма да се приеме като непозволена държавна помощ за една партия.
След като министърът на регионалното развитие Николай Ненков и вицепремиерът Томислав Дончев го уверяват, че подобен риск няма, Симеонов заявява: Извинявайте за риторичния въпрос, но да сте чули в тези 27 години някой път БСП да вземе нещо от държавата, да го възроди, да го възстанови и да й го върне в някакъв по-добър вид?
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
По време на дискусията Нанков подчертава, че до момента единствено от БСП официално е изразена готовност за поддръжка на паметника.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Финансовият министър Владислав Горанов се фокусира върху това, че са нужни спешни мерки. "Вътре е пълен с графити, играят деца, той си е една забележителност, една руина, която, ако се спазват законите в държавата, трябва да дадем пари да го разрушим. Така че, ако ние имаме аргумента, че не трябва да го предоставяме на определен заявител, трябва да решим наистина какво правим с него", посочва той.
Следва включване на премиера Борисов, който обяснява, че след като преди шест години имотът е бил предоставен на БСП, а те не са направили нищо, преди влизането в сила на промените в Закона за държавна собственост от февруари тази година, които забраняват на партии да се дава държавно имущество, капанът е виден. "Прекрасно знаят, че нашият коалиционен партньор, а в една двустранна коалиция няма малък и голям партньор, ще е категорично против. Като се има предвид, че ние имаме повече министри в кабинета, ако наложим едно партийно решение, то ще мине. Сиреч, създават ни веднага тежък конфликт вътре в коалицията", обяснява премиерът.
Той развива и друга хипотеза, че ако "Бузлуджа" се даде на БСП, те ще започнат да предявяват непрекъснато претенции за съседни територии. "Вие виждате – за един опасен дори за здравето и живота на хората паметник в София се води партизанска война, подривни действия. Ако държавата тръгне да укрепва паметника на "Бузлуджа", всички ще кажат: "Добре, за какво го правите? Харчите пари! Вместо да ги дадете за пенсии или за заплати, ги давате там". Ако тръгнем да приложим закона, ще кажат: "Те рушат паметници". Сиреч, това е един много премерен ход на БСП, защото ние на практика нямаме нито един полезен ход. В шаха се казва цугцванг – всеки ход ти е грешен", развива тезата си Борисов.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
При гласуването премиерът обяснява, че е "за" предоставяне на паметника на БСП, защото е подкрепил и предишното решение през 2011 г., когато им е прехвърлен имота. "За протокола записваме: 12 са "против" даването на съгласие за учредяване на безвъзмездно право на строеж, а 7 сме "за" даването", заключава Борисов.