В Наказателно-процесуалния кодекс ще се създаде нова глава "Особени правила за разглеждане на дела за престъпления от общ характер, извършени от главния прокурор или негов заместник". Това каза в Министерски съвет служебният правосъден министър Крум Зарков, обявявайки по този начин създаването на механизъм за търсене на наказателна отговорност на обвинител номер едно.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Този механизъм предвижда наказателен съдия от Върховния касационен съд, от апелативен или окръжен съд (но с ранг на съдия от ВКС) да ръководи разследване срещу главния прокурор или негов заместник, когато има необходимост. Така нареченият "ад хок" прокурор ще бъде назначаван във Върховната касационна прокуратура и ще се определя на случаен принцип от списък, предварително одобрен от наказателната колегия на ВКС.
Въвежда се и вътрешен прокурорски контрол на този "ад хок" прокурор - той ще бъде осъществяван от друг наказателен съдия от върховния съд, който ще изпълнява длъжността заместник. Ще бъде избиран по същия ред, но след като вече има повдигнато обвинение.
В законопроекта се предлага още разследващите органи да са разследващи полицаи, определени със заповед на министъра на вътрешните работи, и разследващи митнически инспектори, определени със заповед на министъра на финансите.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Делата за престъпления от общ характер на главния прокурор или негов заместник ще са подсъдни на първа инстанция пред Софийски градски съд, а отказите да се образува досъдебно производство ще подлежат на съдебен контрол на две инстанции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Освен това се предвиждат и мерки за повишаване на отчетността на главния прокурор. От 17 на 13 гласа се намалява мнозинството в Пленума на Висшия съдебен съвет, необходимо за предсрочно освобождаване или временно отстраняване на главния прокурор, както и за неговия избор. Това ще е и мнозинството за избор на председседатели на двете върховни съдилища, но там ще има и допълнителен критерий.
"С това предложение България отговаря на препоръки по Механизма за сътрудничество и проверка – т.нар. мониторингов механизъм, на Годишния доклад за върховенство на закона на ЕС в частта за България, на условия на Европейската комисия, на препоръки на Венецианската комисия, на десетки препоръки на комитета на министрите към Съвета на Европа, който наблюдава решенията на Европейския съд за правата на човека", съобщи Зарков.
"С този закон, съдържащ механизъм и важни мерки, страната ни ще отговори на над 70 осъдителни решения, по които сме били осъждани от ЕСПЧ. Министерски съвет работи много активно по този закон", каза той.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Министерството на правосъдието го подготви на базата на закон, чиято основа беше изградена от правителството на Кирил Петков и от предшественика на Зарков - Надежда Йорданова. Той е изготвен в координация с Венецианската комисия, която одобри механизма, и отговаря на изискванията по Плана за възстановяване и устойчивост.
"Този План предвижда законопроектът да бъде приет до средата на годината. От днес на ход са народните представители", обяви Крум Зарков.
ОЩЕ: САЩ обявиха, че подкрепят закона за разследване на главния прокурор