Само ден след представянето на плана на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" за правителство на малцинството на двете партии - идеята може да се окаже неосъществима.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
С декларация от трибуната на Народното събрание председателят на парламентарната група на ПП Андрей Гюров официално обяви, че ако бъдат приети промените в Изборния кодекс, които връщат хартиената бюлетина, партията на Кирил Петков и Асен Василев и "Демократична България" няма да предложат кабинет на малцинството. Гюров припомни концепцията на двете партии от вчера, в която са тъкмо да не се променя изборното законодателство, промени в конституцията с цел ограничаване на правомощията на главния прокурор и въвеждане на законов механизъм за неговото разследване.
"Българските граждани искат редовно правителство и спешни мерки за решаване на проблемите им, а не връщане на хартиената бюлетина", каза Гюров в пленарна зала днес преди старта на дебатите по темата.
"Когато другите ги е страх, нас не ни е страх. Дори и да сме малко, дори и всички залози да са срещу нас заявяваме, че сме готови да поемем управлението на страната с втория мандат в коалиция с "Демократична България". Само със 73 депутати общо сме готови да предложим правителство", каза още той, но това изглежда все по-малко вероятно, тъй като т.нар. "хартиена коалиция" между ГЕРБ, ДПС и БСП са твърдо решени да прокарат промените още днес.
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Обсъждането на промените в Изборния кодекс беше прекъснато заради поискана от съпредседателя на ПП Асен Василев 15-минутна почивка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
"За да може колегите да помислят дали най-важната задача на този парламент е да откраднат вота на българите, за да могат след това да крадат от данъците на българите, или имаме по-важна задача като това да приемем бюджет и всичките тези закони, които стоят и чакат, за да може да тръгне Плана за възстановяване и устойчивост", каза той.