Не е вярно, че нашите деца не искат да четат. Важно е как продиктуваш интереса към това четене и тук много зависи от преподавателите. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на официалното откриване на 50-ия Международен панаир на книгата в София. Тя разказа и за един от най-хубавите й периоди на работа, когато се чувства амбицирана и със заряд. "Когато с вас и вашия екип отиваме в училищата и четем на децата. Да видим онзи живец, онази светлина в очите и на най-малките", допълни Йотова, цитирана от 24 часа.
Още: Ден 3: ГЕРБ продължава с разговорите за кабинет
Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея
"50 години е много респектираща цифра. Какво стои зад нея? Зад нея стои много отговорност и много работа. Стои още нещо много важно - волята на един предимно дамски екип да създаде Панаира, но и да го отстоява. Стои и нещо много важно - предаността на читателите. Без тях панаир не може да има. А какво свързва панаир, организатори и читатели? Това е обща убеденост, че най-доброто, най-ефикасното оръжие срещу войнстващата просредственост, неграмотността, безскрупулната наглост, тази с нищо непродиктувана агресия в нашето общество, най-лесно се бори с книгата, от която идва и познанието", каза още Илияна Йотова.
Още: Как да не разваляте зрението си, когато четете в леглото
Откриването се проведе по традиция в НДК. Най-мащабният книжен форум у нас е организиран от Асоциация "Българска книга" и ще продължи до 10 декември. Над 170 издателства представят своите най-нови и популярни издания за деца и възрастни, като посетителите ще могат да избират сред повече от 100 000 заглавия. Мотото на юбилейния панаир е "Създаваме истории. Създаваме история".
Още: Орбан изненадващо пристига в София в петък - среща се с Радев и Борисов (СНИМКИ)
"Има тежка симбиоза между неграмотност и наглост. Които се противопоставят на знанието. Но човекът, който чете книги, е добър човек, отговорен човек, с широк светоглед, а това е най-мощното оръжие, което може да се противопостави на един свят, който става все по-труден. За разбиране, не само за децата, а и за нас възрастните. Един свят, в който трябва да се борим с огромно цунами с фалшиви новини. Трябва да се учим и ние възрастните да открояваме фалшивото от истинското", разказа Йотова.
Още: Повече от половината българи не са прочели нито една книга през миналата година
Още: "Да не се хващаме на опитни фокусници": Петков обвини ГЕРБ и ДБ, че отвличат внимание с преговорите
"Има парадокс, защото годината, когато българската литература получи международно признание, съвпада с най-ниските резултатите на учениците", каза министър-председателят Николай Денков. По думите му единственият начин, който работи, е личният пример. "Родителите да четат на децата, учителят, който показва своето вълнение, когато чете. Няма да говоря за политиците и техният пример, защото понякога е стряскащ, ужасяващ", каза още премиерът.
Още: 10 книги, които трябва всеки да прочете през живота си
На откриването присъства и министърът на културата Кръстю Кръстев, който призова младите хора да четат. "Да оставим за миг телефоните, таблетите и да усетим аромата на книгата, да чуем музиката на разлистващите се страници и да усетим страшния трепет на докосването на хартията. Длъжни сме да предадем на младите поколения това завещание книгата. Книгата трябва да остане жива, вечно жива", каза Кръстев.
Още: "Антикорупционно мнозинство с проевропейски характер" обедини ГЕРБ и БСП
Още: ГЕРБ и "Демократична България" се разбраха за антикорупционните мерки, вече говорят за пълен мандат
Още: Кои са най-обичаните любовни романи на всички времена?