Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Йордан Цонев пак повтаря аргументи за новото положение с преференцията

18 февруари 2019, 09:30 часа • 2437 прочитания

Смятаме, че преференцията не е мажоритарен елемент и смятаме, че досегашният праг от 7% е нечестен. Очаквахме такава реакция след сегашната промяна, но не очаквахме приоритизацията на проблемите – ако преференцията е проблем, то по-важен проблем е, че 2 млн. български граждани не могат да гласуват. Това заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев, по-известен с прякора си Данчо Ментата.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

С думите си Цонев визираше прословутата уседналост – да не можеш да гласуваш за евроизбори, ако си живял по-малко от 3 месеца на територията на страна-членка на ЕС преди вота и да не можеш да гласуваш на местни избори в България, ако не си живял поне 6 месеца в района преди вота. От петък досега в обществото нито една дума, в разрез с европейски разпоредби, възмути се Цонев, който "сега" поиска да се говори за преференцията.

Според Цонев новият праг (толкова гласове, колкото по принцип трябват, за да влезеш в съответния изборен орган) е по-справедлив и никъде в Конституцията не било казано, че мажоритарният вот е задължителен. И попита колко от избраните с преференция депутати (около 40) сега били "повече личности", колко пъти са се изказвали, като добави следното: "Чували ли сте нещо за Ангел Исаев? Това е преференциално избран депутат от листата на ДПС, който няма нито едно изказване от парламентарната трибуна". Ако някой има качества, той не би трябвало да има проблем да набере симпатизанти, подчерта народният представител, посочвайки числото 10 000 – горе-долу колкото трябват за влизане в парламента на един човек.

Депутатът от ДПС де факто отрече и, че Движението е натиснало ГЕРБ заради свои виждания. И каза за пореден път, че по някои въпроси ДПС гласува с ГЕРБ, но по други – не, като всичко зависи от вижданията на Движението. Основната тема на разговор беше машинното гласуване, а не преференцията, коментира още Цонев спешното заседание на правна комисия насред пленарното заседание, на което на второ четене се гледаха всички промени в Изборния кодекс.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Програмното управление с ГЕРБ не стои на дневен ред – програмите ни с националистите са диаметрално противоположни, подчерта Цонев.

Ромският проблем

Очевидно към тази фамилия (бел. ред. – Гольовците) не е прилаган законът в цялата му строгост. Моят коментар е, че отговорност носят конкретни лица – престъпността не може и не бива да бъде етнизирана, затова не се води статистика по етнически признак, коментира Цонев поредният криминален случай с участие на роми - този път в Кюстендил. "Не може да говориш за цяла една общност като автор на престъпни деяния – за отделни членове – да", подчерта народният представител.

Цонев обърна внимание на държанието на ВМРО в такива случаи и зададе въпрос дали заради един евродепутат повече няма да подпалят етническата черга. Той говори и принципно за ромския проблем – кметове и общински власти от години неглижират по места гетата, е неговото мнение.

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес