"В крайна сметка работата на тази комисия е превенция и пресичане на корупцията. Г-н Цацаров има голям опит. Освен това той е наясно с работата на КПКОНПИ. Ако бъде избран на този пост, г-н Цацаров ще влезе с летящ старт." Това каза бившият член на Висшия съдебен съвет (ВСС) Ясен Тодоров в интервю за bTV по повод предложението Сотир Цацаров да заеме поста председател на антикорупционния орган.
Според Тодоров номинацията на Сотир Цацаров е изключително подходяща: "Тя е оценка за работата на прокуратурата и главния прокурор през последните 7 години. Радвам се, че българският парламент е оценил работата ни."
"Състезание ще има при всички случаи. За момента има двама кандидати. Така, че ще има сблъсък на идеи", каза още Тодоров и допълни, че не вижда нищо притеснително в процедурата.
Теоритично, Сотир Цацаров може да подаде оставка преди президентът Румен Радев да подпише указ за утвърждаването на Иван Гешев като главен прокурор. Това заяви депутатът от "Атака" Явор Нотев, който подкрепя кандидатурата на Цацаров. И изрази убеденост, че Радев ще подпише указа за назначаването на Иван Гешев. Нотев категорично подкрепи пред Нова телевизия Цацаров и не видя той да е "тандем" с Иван Гешев.
Пред БНТ обаче беше изказано мнение от юриста Атанас Славов, че КПКОНПИ работи доста скандално и запорира имущество по неясни критерии, дори след като има съдебни решения за противното, а след това следват дела в Европа и засегнати осъждат държавата заради нарушение на човешките права т.е. плащат данъкоплатците. За кои промени в Закона за противодействие на съдебната власт става въпрос и кой ги предложи - припомнете си в този материал! А как Христо Бисеров не беше засегнат от тези промени - обзор в този материал плюс оправданието на правосъдния материал Данаил Кирилов в този материал!
Припомняме, че на 19 ноември ГЕРБ и "Обединени патриоти" предлагат Сотир Цацаров за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Създаването на икономическа стабилност и среда, освободена от корупция, привлича инвеститори, коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова, с което и мотивира предложението на управляващите.
На 6 ноември парламентът прие процедурни правила за избор на председател и членове на Антикорупционния орган. Антикорупционният закон гласи, че Комисията е колективен орган, който се състои от петима членове - председател, заместник-председател и трима други членове. За председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най-малко 10 години юридически стаж.
Процедурните правила предвиждат предложенията за кандидати и председател на КПКОНПИ да се правят от народни представители и да се внасят в писмена форма чрез деловодството но на Народното събрание до Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в 14-дневен срок.