Министър-председателят Стефан Янев проведе спешна среща с ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“, повод за която беше бъдещето на комплекса „Марица-изток“, предаде репортер на БГНЕС.
В разговорите участие взеха и министрите на енергетиката и труда и социалната политика Андрей Живков и Гълъб Донев. Акцент на срещата са били въпросите по енергийната стратегия на страната, както и по проектите от Плана за възстановяване и устойчивост.
„Предстои колегите от министерството на енергетиката и синдикалните организации да проведат среща с КЕВР, тъй като предстоят новини за функционирането на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и мините“, обясни Донев след края на срещата и допълни: „Работим бързо и оперативно, така че да се вземат решения в полза на работещите в мините и енергетиката ида послужат за това енергийната система да работи бързо и без сривове“.
От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров определи държавната ТЕЦ „Марица-изток“ 2 като „горещият картоф“, тъй като, смята той, все още няма петгодишна визия за бъдещето му,
„Проблемът е национален и трябва да бъде решаван с цялата отговорност. Настояваме за прозрачност как се развива Планът за възстановяване и устойчивост в енергийната му част, която в момента нямаме“, каза категоричен бе той. Димитров припомни още, че синдикатите са успели да заложат като изисквания пред българското правителство една рамка за емисиите, която е далеч по-благоприятна. „Битката през декември беше загубена от 9 държави, които я водеха. Стана ясно, че „Зелената сделка“ ще промени нашата енергийна система и икономиката като цяло“, допълни още президентът на КНСБ.
„Това, което ни облекчи в някакъв смисъл, беше изненадващата за мен подготвеност на министър-председателя в толкова специфичен сектор като енергетиката. Очертахме червените линии за нас и те са, че ние няма да се съгласим с програми, които ще предложат на миньорите да станат берачи на лавандула някъде“, каза на свой ред Димитър Манолов от КТ „Подкрепа“.
Предстои среща на синдикатите и с ръководството на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР).