Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) не приема в по-голямата си част текстовете за промяна на конституцията в частта "Съдебна власт".
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Това решиха кадровиците на свое извънредно заседание. Според тях липсват мотиви за разделянето на ВСС на две, като по този начин се нарушава балансът.
Кадровиците намират разпоредбите за дискриминационни по отношение забраната за избор на съдии, прокурори и следователи от двата съвета. Пак според тях противоречи на конституцията обикновено Народно събрание да променя продължителността на техните мандати. Още: Управляващата (не)коалиция си гарантира "бърза писта" за промените в Конституцията
Припомняме, че сред предложените от управляващите промени включват промяна на продължителността на мандата на членовете на ВСС и занапред те да имат право не на пет, а на четиригодишен мандат.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
ВСС мотивира несъгласието си в пространно становище от 16 страници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
"С ясното съзнание, че направените предложения за конституционни промени обективират политическа воля, считаме, че е необходимо законодателят задълбочено да преосмисли същите, след провеждане на широка обществена дискусия, с активното участие на представители на магистратската общност, и, при съобразяване на изразените от тях експертни мнения, да предприеме последващи действия по обсъждане, гласуване и приемане на внесения проект за изменение и допълнение на основния закон", се посочва в документа. Още: Конституционни промени – от съдебна реформа до 24 май. Разми ли се реформата?
Реакцията на властта
"Становището на ВСС е критично в по-голяма част от предложенията в Конституцията. Пред Венецианската комисия в петък ще представя проекта на вносителите, който ще се гледа от парламента. Ще защитя основната идея за разделяне на ВСС на два съвета. Принципът за самоуправление е приложим изцяло за съдиите. Надявам се в становището на Венецианската комисия да намерим балансиран подход за управление на прокуратурата", каза от своя страна правосъдният министър Атанас Славов.
По думите му той е останал изненадан от "монолитността на становището на ВСС", което той определя като неочаквано.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Според него обикновено Народно събрание може да направи измененията в Конституцията. Още: Атанас Славов: Ако конституционните промени се провалят, нямам повече място като министър
"Няма прехвърляне на органи от съдебна власт към други власти. Мотиви за промените са много. Такива са и заключения на самата Венецианска комисия, обобщи правосъдният министър", цитиран от БТА.
Според него амбицията на мнозинството е до края на годината текстовете да бъдат гласувани в Пленарна зала.