В края на седмицата България ще гласува на деветите избори за последните три години, а новите 240 депутати ще заемат местата си в 51-ото Народно събрание след броени седмици.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Actualno.com събра всичко важно, което трябва да знаете за предсрочните парламентарни избори и отговорите на най-често задаваните въпроси.
Кой има право да гласува на изборите?
Според Изборния кодекс право на глас имат всички български граждани, навършили пълнолетие към изборния ден, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание "лишаване от свобода". Съществува изискване гражданите да имат адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната, като поне единият от тях да е на територията на съответната община, а в изборите за кмет на кметство - на територията на кметството.
Избирателят удостоверява самоличността си пред секционната избирателна комисия в страната с лична карта или личен (зелен) паспорт – само за родените до 31.12.1931 г. Не се допуска гласуване в страната с международен или друг вид паспорт, както и със свидетелство за управление на МПС.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
Изборният кодекс не допуска гласуване с пълномощно, независимо дали е нотариално заверено. Гласуването се извършва лично от избирателя.
Ако съм студент?
Ученици, студенти и докторанти (вкл. курсанти и дипломанти), редовно обучение, могат да гласуват в избирателна секция по избор в населеното място, където учат, когато то е различно от населеното място по постоянния им адрес, след като представят пред секционната избирателна комисия:
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
- документ за самоличност;
- надлежно заверена от учебното заведение със седалище в населеното място за съответната учебна година ученическа книжка или студентска книжка за съответния семестър или документ (уверение), удостоверяващ редовното обучение, подписан от ръководителя на учебното заведение;
- декларация по образец, че не са гласували и няма да гласуват на друго място (декларацията се предоставя от секционната избирателна комисия).
Още: Погнуса, ярост и отчаяние - как се чувстват българите преди поредните избори? (ВИДЕО)
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
Ако съм променял адреса?
Ако избирателят е променил постоянния си адрес и в изборния ден при гласуването установи, че не е вписан в избирателния списък, какво следва да предприеме? Ето и отговора:
Когато след промяна на постоянния си адрес установите в изборния ден, че не фигурирате в избирателния списък, секционната избирателна комисия (СИК) ще ви допише в избирателния списък и след попълване на декларация, че не сте гласували и няма да гласувате на друго място, ще ви допусне да гласувате. Отказът на СИК за дописване в избирателния списък е писмен и може да се оспорва пред РИК, която се произнася незабавно.
Ако съм с увреждане?
До 19 октомври районните избирателни комисии следва да са информирали къде се намират избирателните секции, определени за гласуване на лица с увредeно зрение или със затруднения в придвижването, както и телефони и адреси на организации, общински предприятия и други, на които могат да се правят заявки за помощ в изборния ден. Районните избирателни комисии, съвместно с кметовете на общини, определят мерките за гласуване на избиратели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването.
Хората с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят правото си на глас в изборно помещение, можеха до 14 октомври да подават на място или по електронен път в съответната община заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Към заявлението се прилага копие от документ на ТЕЛК (НЕЛК).
Ако този срок бъде изпуснат, избирателите с трайни увреждания могат да гласуват с подвижна избирателна кутия, но следва да заявят желанието си до пет дни преди изборния ден, и то при условие че на територията на населеното им място е назначена подвижна секционна избирателна комисия. Срокът за заявяване изтича на 21 октомври.
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
Отговорите на всички останали важни въпроси за изборите на 27 октомври, четете в статията на Actualno.com ТУК.