Бившият главен прокурор Иван Гешев, който е първият на този пост откакто падна комунизма в България без да е завършил редовния си мандат, не може да се върне в съдебната система като прокурор във Върховната касационна прокуратура. Това постанови Върховният административен съд (ВАС), но с уточнение, че решението може да се обжалва.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Съдът реши по казуса Иван Гешев - прокурор
Със свое определение Върховният административен съд остави без разглеждане жалбата на Иван Гешев срещу решение по т. 5 от Протокол № 22 на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), проведено на 19.06.2023 г. С него за сведение е прието заявление вх. № 8470/19.06.2023 г., с което заявява, че не желае да бъде преназначен на длъжност "прокурор" във Върховна касационна прокуратура. Върховните магистрати прекратяват производството по административно дело № 6876/2023 г. в тази му част.
Още: Бойко Борисов да бъде разпитан за атентата срещу мен: Иван Гешев в "Отговорите" (ВИДЕО)
Със същото определение по административно дело № 686 от 2023 г. върховните магистрати отхвърлят като неоснователна жалбата на бившия главен прокурор срещу решение по т. 12 от Протокол № 26 на Прокурорската колегия на ВСС, проведено на 12.07.2023 г. С него е допълнено решение по т. 5 от Протокол № 22/19.06.2023 г., с което е прекратено производството по преназначаване на Иван Гешев на длъжност "прокурор" във Върховната касационна прокуратура.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Определението в тази част може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред петчленен състав на ВАС.
От ВАС уточняват, че когато има допълващ протокол към друг, основен, допълващият не може да се счита за отделен - той е неделима част от основния. Само че в случая на Гешев вторият протокол (номер 26, т. 12) не може да се счита за допълващ първия (номер 22, т. 5). Заради това и аргумента на Гешев, че има административно нарушение, не се приема.
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
"От доказателствата по делото се установява, че със заявление от 16.06.2023 г. Иван Гешев заявява желание да бъде преназначен на длъжността "прокурор" във Върховна касационна прокуратура, но с последващо писмо с вх. № ВСС-8470/19.06.2023 г., адресирано до членовете на Прокурорската колегия на ВСС, е заявил, че не желае да бъде преназначаван на тази длъжност. Така обективираното в писмото от 19.06.2023 г. нарочно искане на Гешев има за правна последица десезирането на органа със заявеното от Гешев искане за преназначаване на длъжността "прокурор" във ВКП. Предвид изложеното, следва да се приеме, че страната, която е сезирала органа с искане за иницииране на производството, е направила последващо искане за неговото прекратяване", пише в мотивите на съда.
България през 2023 г.: Атентатът срещу Иван Гешев и краят му като главен прокурор
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ