Държави членки от НАТО са закупили от България 14 съветски самолета Су-25 и са ги предоставили на Украйна. Това пише Bloomberg в свой анализ на данните за западната оръжейна помощ за Киев, базиран на нидерландския аналитичен проект Oryx, но с изрично уточнение, че не може да провери информацията на Oryx. Той работи с отворени данни и отчита и обновява военната подкрепа за украинската армия още от началото на войната.
Министерството на отбраната категорично отхвърли твърденията, че Украйна разполага с 14 български самолета Су-25 във въоръжението си, става ясно от отговор на МО към bTV на 16 януари. „Министерството на отбраната не е продавало и/или предоставяло на държави на НАТО самолети Су-25, предназначени за Украйна“, заявяват от ведомството, ръководено от служебния министър Димитър Стоянов.
Външният министър Николай Милков заяви, че няма информация. "За първи път чувам от вас", каза той пред медиите по време на брифинг днес.
Материалът на Bloomberg беше публикуван вчера, 15 януари. В него не се споменава кога страни от Алианса са закупили Су-25 от нашата страна.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Според информацията – Украйна е получила четири самолета Су-25 от Северна Македония.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Припомняме, че Министерството на отбраната отрече през май 2022 г. появила се информация в медиите именно за предоставени на Украйна 14 едноместни щурмовика с два двигателя Су-25 съветско производство. Тогава новината се появи първо в полския сайт defence24.pl, а ресорният министър в кабинета „Петков“ Драгомир Заков я нарече „хибридна информация, която не отговаря на истината“.
През 2022 г. стана известно, че България разполага с 14 Су-25. На 28 септември миналата година пилот пострада при инцидент със самолета край авиобаза „Безмер“, като катапултира и в крайна сметка беше стабилизиран в болница. През октомври полетите със съветския самолет спряха.
След като парламентът веднъж миналата година отказа страната ни да прати оръжие на Украйна, на 3 ноември 2022 г. Народното събрание одобри военната помощ за Киев. В началото на 2023 г. депутатите на БСП и „Възраждане“ атакуваха решението в Конституционния съд и КС образува дело. Междувременно Министерството на отбраната изготви списък с оръжия за украинската армия, който остава конфиденциален.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
ОЩЕ: Военната ни помощ за Украйна едва ли ще бъде спряна от съда: Наталия Киселова в "Отговорите" (ВИДЕО)
В материала на Bloomberg се посочва, че съюзниците на Украйна са предоставили над 4000 бронирани машини, артилерийски установки, самолети и други оръжейни системи, за да помогнат на Киев да се бори с руската агресия. Отбелязва се, че членовете на НАТО вече изпращат „още по-смъртоносни оръжия“ – става въпрос за танковете Challenger 2 и Leopard 2, ПВО-системите Patriot и др. От медията правят важно уточнение, че в цитираните подробни данни може да е включена обещана помощ за Киев, която обаче да не е изпратена.
ОЩЕ: САЩ доставят на Киев "убийците на танкове" "Брадли" през България
Според Oryx украинците са получили 410 танка от съветската ера, доставени от членки на НАТО от бившия комунистически блок, включително Полша, Чехия и Словения. В сайта на Oryx може да се види, че в списъка с унищожени танкове, ползвани от украинската армия, има 40 танка T-72. Отбелязано е, че страните им по произход са Чехия, Полша и България.