Няма драматизъм в спирането на газа от Русия. Това е политически ход. Това обясни в ефира на Нова телевизия бившият ни посланик в Русия и икономист Илиян Василев.
Още: Какво искат хората на Доган? Джейхан Ибрямов с призив към партньорите си в управлението
Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"
По думите му обаче това е груб начин за погазване на договорите.
"Хубавото е, че сега потреблението е много ниско. Второ имаме запаси", добави той.
"Не смятам, че тази стъпка на “Газпром” ще продължи дълго, защото е политически наказателна, тя е свързана с посещението на премиера в Киев”, смята Василев.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
"Това, че тази сутрин има топла вода означава, че или топлофикаците работят на остатъци, или са преминали много бързо на алтернативно гориво. Приятно изненадам съм от подготвеността им. "Топлофикация София" трябва да мине на алтернативно гориво - мазут, за да може да снабдява абонатите си с топла вода", каза от своя страна енергийният експерт Еленко Божков.
Той заяви, че голяма част от големите хлебозаводи също са на газ и те трябва да бъдат защитени и обезпечени.
Божков обясни, че има няколко възможности в тази ситуация. Едната е фирми, които могат да плащат в рубли и да доставят руски газ. Втората възможност е използването на SWAP-сделки.
"Останали са 17% запаси на природен газ в газохранилището ни и те трябва да се пазят като зеницата на окото", заяви енергийният експерт.
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Според него трябва да се използват всички възможности за предварително запълване на хранилището в Чирен.
Припомняме, че от днес Русия спира доставките на природен газ към България. Уведомлението за това е получено във вторник в "Булгаргаз".
Говорителят на правителството Лена Бориславова коментира, че подобен сценарий е обсъждан у нас още през февруари и страната има готовност да реагира. Министерството на енергетиката, Българският енергиен холдинг, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ вече са предприели стъпки за алтернативни договорености.
ОЩЕ: Какво да прави България при липсата на руски газ – експертни отговори