Бизнесът ще получи компенсации за скъпия ток и през април. Размерът им и методиката, по която ще се отпускат, ще бъдат уточнени до края на седмицата. Това съобщиха министърът на икономищата Корнелия Нинова и министърът на енергетиката Александър Николов след срещата с работодателите при премиера Кирил Петков. Те разговаряха повече от два часа за цените на енергоносителите заради ситуацията в Украйна.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
България е в средата на почти перфектна буря. Всички сме в една лодка, но ще излезем на базата на диалога и знанията, които имаме. Бизнесът ще бъде подкрепен и през април месец. В началото на следващата седмица ще има предложение и за нова мярка, каза министър-председателят Кирил Петков след срещата.
Почти всички са наясно, че голяма част от факторите за високите цени на електроенергията са външни, допълни той.
"Светът навлиза в рисковата зона на стакфлацията и сега правителството трябва да внимава по всякакъв начин да не забави растежа на икономиката. Даваме си и април да продължим помощите, но трябва да решим дългосрочно предвидимостта за бизнеса - с дългосрочни договори, с нов начин на търговия на електричество, за съжаление големите проблеми, които не са се решавали в последното десетилетие, трябва да ги решим за 90 дни" ,каза още Петков.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"В европейските страни има дългосрочни договори. Цената ден напред не определя истинските разходи на бизнесите. Определят се дългосрочните посоки на цената и реално бизнесите не са удряни от всяка флактуация на цената. Това трябва да направим - българският бизнес да купува договори за срок до 1 години, за да може тези пикове, които купуват, да не им се отразява така, както сега. До края на април се очаква да бъде изработен нов механизъм за подпомагане на икономиката. Работи се и върху възможността бизнесът да сключва дългосрочни договори за закупуване на електроенергия, така че пикове в цените да не се отразяват толкова рязко върху икономиката у нас", разясни Петков.
Мярката ще бъде удължена и през април месец, а след това ще се търсят устойчиви решения впоследствие, потвърди и вицепремиерът Корнелия Нинова.
Министър-председателят призова българите да не се поддават на паниката, във връзка с паниката през уикенда за олио, тъй като увеличението на цените трябва да е на базата на инфлацията, а не на спекуланти, които се възползват от ситуацията.
"Не се поддавайте на паника, няма да свършват тези продукти. Цените се качват, но на база инфлация, а не в пъти. Избягвайте паника, за да не даваме възможност на спекуланти да ловят риба в мътна вода. Всички заедно трябва да знаем, че имаме правителство, което работи и осигурява систематично решение на проблемите." - каза Петков.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Председателят на Българската стопанска камара Добри Митев изрази задоволство от срещата и благодари на участниците в нея за разбирането на проблемите на бизнеса.
"Надяваме се да успеем да изготвим работещ механизъм за компенсация и намиране на устойчиво решение за вбъдеще." - заяви той.
Премиерът Кирил Петков коментира и телефония разговор, който е имал с президента на Украйна Володимир Зеленски.
Украинският президент е помолил България за всякаква помощ, каквато е в състояние да осигури и за положителен подход за разговорите за интеграцията на Украйна в ЕС.
Благодарил е за хуманитарната помощ, която България вече изпрати, а също и за подкрепата, която страната ни оказва на бежанците.