Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Христо Иванов: ВСС да обясни защо още работи деловодна система, която трябваше да е временна

10 април 2020, 17:00 часа • 5973 прочитания

Отговорността за настоящото положение със системата за случайно разпределение на съдебни дела е на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това категорично заяви пред Actualno.com бившият правосъден министър Христо Иванов, който сега е един от тримата съпредседатели на "Демократична България".

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Причината Иванов да посочи ВСС, в който предишният главен прокурор "Сотир Цацаров имаше желязно мнозинство", е, че е имало разписан план от 2017 година да има постоянно действаща система за случайно разпределение на дела. Сега действащата система всъщност е замислена като временно решение и отговорността е на ВСС.

"При осигурено целево финансиране, при пътна карта, която изискваше 2017 година да бъде въведена цялостна деловодна система, ВСС не си е свършил работата", смята Христо Иванов. Той не прие за сериозно оправданието, че има смяна на европрограми – проектът за нова, постоянна деловодна система почва по ОПАК, но трябва да завърши по ОП "Добро управление". "Това не е априлският сняг, който ни е изненадал", подчерта лидерът на "Демократична България". "Пропуснали са предишния програмен период, проспали са го, седяли са си на ръцете. С Гьобелсова пропаганда се опитват да обвинят някой друг за собственото си бездействие", каза Христо Иванов.

"Нямам абсолютно никакъв поглед върху този временен софтуер именно защото беше временна мярка. Моите задачи бяха две – старият софтуер, който беше доказано компроментиран с публичен доклад, да бъде сменен и аз като правосъден министър да осигуря условия да бъде изработен читав, траен софтуер. Тези две неща аз ги свърших – бяха им осигурени (бел. ред. – на ВСС) милиони левове по ОП "Добро управление", за да изработят софтуер", заяви Иванов, който посочи, че от това, което излиза публично, явно проблеми със сегашната система има.

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Само при криминологична експертиза може да се каже какви точно са проблемите на сегашната система, уточни Иванов на изричен въпрос на Actualno.com и напомни, че одитният доклад не е публичен. Той обаче каза и, че системата има проблеми точно защото е временна и е трябвало да работи между 3 и 6 месеца. Всъщност, по думите на Иванов, системата е доработена на база дарена още през 90-те години на XX век система от САЩ – АСУД, която към 2013 година все още е била най-доброто, с което България е разполагала, за да търси вариант за електронизация и прозрачност при работата на съдилищата.

На изричен въпрос на Actualno.com дали има сигнали за манипулация на конкретни дела, Иванов отговори, че няма такива.

Има много силно преувеличаване на проблемите в тази система от главния прокурор и това рискува да разклати много силно доверието в българското правосъдие, предупреди Иванов, визирайки внушенията от негова гледна точка на Иван Гешев, че едва ли не 5 години в България не е имало правосъдие и че всеки ученик може да влезе в системата. "Аз лично винаги съм настоявал за максимална сигурност и сега настоявам тази система да бъде заменена с нещо, което е сигурно", подчерта бившият правосъден министър.

Иванов коментира и, че доколкото разбира една от хипотезите за възможна злоупотреба със сегашната система изисква следните условия: първо, да си вътре в системата, а тя не е достъпна онлайн т.е. достъпът не може да стане през интернет и следва да е пробита защитната ѝ стена (firewall); второ, трябва да имаш квалифициран електронен подпис т.е. идентификация по три имена и ЕГН и трето – да имаш парола и потребителско име на оторизирано лице. "Някои от тях казват: "Ами паролите са 1234". Ако паролите са 1234, тези всички хора трябва да си подадат оставката, ако не са си я подали, защото са оставили тази система толкова години, без да я сменят", подчерта Иванов.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен

Попитан от Actualno.com дали в случая не става въпрос за война между лобита, лидерът на "Демократична България" беше категоричен: "Винаги в България, когато искаме да откажем да видим на чия страна е правото, казваме, че това са две лобита. Не съм лоби в съдебната власт по никакъв начин – в момента се опитват да ме опишат за виновен за нещо, което те не са свършили. Тази временна система е одобрена с решение на ВСС – гласувана е единодушно, всички, воглаве с г-н Цацаров. Вие представяте ли си как аз съм заставил г-н Цацаров и неговото желязно мнозинство в предишния ВСС да гласуват нещо? Че аз ако можех да ги заставя да гласуват нещо, щях да си прокарам конституционните промени (бел. ред. - Иванов подаде оставка като правосъден министър точно заради неуспеха на съдебната реформа). Има опит те са се скрият за това, че не са си свършили работата и се опитват да ударят Върховния касационен съд, защото това е последната част от съдебната власт, която не е под пълен контрол на Гешев и неговите кукловоди".

Пълна хронология на перипетиите със системата за случайно разпределение на дела можете да научите ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес