"В района на Витоша, освен „Попов извор“ има много други карстови източници и даде пример с „Врелото“ край Боснек. Тези извори са свързани с качеството на валежите и обикновено са обект на водоснабдяване. Обемът им не е много, очакваме най-вече водите от Витоша, които ще дойдат пролетта. В момента яз. „Студена“ се пълни от собствен водосбор, както и от каналите „Владайски“ и „Палакалийски“, като водните ресурси на Витоша са обхванати от водоснабдителни мрежи чрез водохващания“. Това каза хидроинженерът от НИМХ доц. Ирена Илчева в интервю за bTV.
По думите ѝ трябва да бъдат изградени системи за предупреждение при засушаване.
"Такива системи в момента се развиват за територията на цялата страна. Идеята е тя да подпомага вземането на решения", обясни доц. Илчева.
"Освен мониторинг на водните равнища, е нужно да има планове за действия при засушаване. Когато се подават данни от МОСВ, колегите дават резултати на база реални фактори - очакван приход, валежи, снежни запаси и т.н. Недостигът на вода зависи от мерките, които се предприемат. В повечето случаи информация се подава на министерствата и тези, които управляват водните ресурси", обясни още специалистът.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
По думите ѝ "ползата от една такава система е, че много по-рано могат да се приложат спешните мерки, които сега се прилагат в Перник."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Хидроинженерът допълни, че трябва да има по-голям контрол върху източниците, които захранват язовира.