Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гроздан Караджов: Общински проекти за 4,3 млрд. лв. са застрашени без индексация

17 май 2022, 15:52 часа • 2177 прочитания

Основният проблем пред изпълнението на публични проекти – държавни и общински, е невъзможността за сключване на договори по подадени оферти от 2018 г. до началото на 2020 г. или рискът от неизпълнение на вече сключени договори. Това каза вицепремиерът Гроздан Караджов пред парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.

На заседанието беше решено договорите по обществени поръчки да се оскъпяват с инфлацията. Индексацията е заложена в Закона за обществените поръчки. Предстои окончателно гласуване в пленарната зала на парламента.

"Направихме обстоен анализ каква инфлация са претърпели шест подотрасъла в строителството. Резултатите са отразени в проект на методика за индексиране на разходите по договори за обществени поръчки. Той е публикуван на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството", каза ресорният министър.

Проектът е представен на Камарата на строителите в България. Част от възраженията им са отразени. Остава това за таван от 15% на индексацията, но диалогът продължава, докато в Народното събрание се приеме обсъжданият текст за промени в Закона за обществените поръчки. На негово основание след това, чрез постановление на Министерски съвет, ще бъде въведена методиката, информира вицепремиерът.

Гроздан Караджов съобщи, че заради ръста на инфлацията е застрашено изпълнението на проекти за общо 1,1 млрд. лв. по Оперативна програма „Околна среда 2024-2020“. От тях ВиК проектите са за 800 млн. лв. Под риск са и проекти за 1,3 млрд. лв., финансирани от Оперативна програма „Региони в растеж“.

"Отделно от това общините изпълняват проекти за 4,3 млрд. лв. Това е общата сума на изпълняваните проекти, а не тази, която трябва да се индексира. Ако тези проекти не се индексират и не се изпълнят, европейските средства няма да могат да се усвоят и страната ни ще трябва да ги върне", подчерта вицепремиерът.

В рамките на програмите има спестявания, които обаче ще могат да се използват само за частта на предоставената безвъзмездна финансова помощ по проектите. Голяма част от тях включват и самоучастие, което често се осигурява чрез заеми, обърна внимание зам.-министър Деляна Иванова. По отношение на общините – участието им по различните проекти е различно. Затова решение ще се търси проект по проект.

Караджов поясни, че с постановлението на Министерския съвет не само ще се измени методиката към Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, но и ще се дадат финансовите източници.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес