Главният прокурор смята, че Законопроектът за извънредното положение е прекалено демократичен

17 март 2020, 14:57 часа • 4443 | прочитания

"Аз винаги съм бил привърженик да се готвим за най-лошото - ако не се случи, толкова по-добре". Това заяви главният прокурор Иван Гешев по време на обсъждането в правна комисия на проекта за Закон за извънредните мерки заради коронавируса. По думите му, тези предложения може и да са били актуални вчера, но днес вече ситуацията е съвсем различна.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Според обвинител номер едно, ситуацията се променя с часове и няма да ни се размине сценарий, който се случва в страни като Италия, Испания, Германия и Франция. Той обясни, че няма да коментира например предложения като това да може да се приема текст за командировка в чужбина само с медицинска застраховка.

Трябва да се вземат много по-радикални мерки, категоричен беше Гешев. "Залогът не е икономиката - какво е икономиката без хората, за кой е тази икономика, ако не за хората", подчерта той.

Трябва да се мине в режим, близък до военно положение, смята Гешев, който посочи, че голяма част от европейските страни вземат много по-сериозни мерки от нас. "Времето за говорене, ако не е свършило, свършва - изоставаме с действията си", категоричен е главният прокурор.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

Крайно наложително е да се постави под карантина град Банско, подчерта Иван Гешев. Но той посочи, че такива решения са в ръцете на законодателната и изпълнителната власт. "Сега е моментът да се разбере дали в България има държавници, или хора, които се занимават с дребни политически игрички", настоя обвинител номер едно, който посочи, че може да се окаже, че няма кой да избира тези, които искат да бъдат избрани.

Адвокат Валя Гигова обаче опонира, че спиране на бизнеса и икономиката значи, че няма как да се грижим за тези, чийто живот сега е най-застрашен от коронавируса. Тя заяви, че не всеки може да работи от вкъщи и че всъщност от вкъщи предимно може да се работи интелектуален труд, а трудът на производството и преките услуги не може да се практикува от вкъщи. Иван Гешев обаче отвърна, че има още дейности, които могат да бъдат спрени без ключова заплаха за икономиката - например да има групови екскурзии. "Трябва да вземем тежки и трудни решения, от които зависи животът на българските граждани", заяви главният прокурор.

"Няма нужда да мерим мерките по радикализъм, а по резултат - иначе да напишем, член 1: Спираме вируса", каза и депутатът от БСП Крум Зарков.

Още: "Правна неграмотност по време на извънредно положение"

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

Още: БСК е против бизнесът да поема заплати и обезщетения при фалит или защото е спрян от държавата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес