Пактът за бъдещето е факт, въпреки опита на Русия и още няколко държави с процедурни хватки да го торпилират. Това заяви българският премиер Димитър Главчев от Ню Йорк, където се провежда Седмица на високо равнище на ООН.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Още: За спасение на човечеството: ООН прие "Пакт за бъдещето"
В основата на пакта е върховенството на закона, което е от съществено значение за спазването на международните норми, справедливостта и насърчаването на глобалното сътрудничество, посочи Главчев и изтъкна още значението на спазването на човешките права. Именно по тази линия Русия опита да парира усилията за приемане на пакта - заместник-министърът на външните ѝ работи Сергей Вершинин внесе поправка, с която искаше приемане на "принципа на ненамеса във вътрешните работи на държавите". Възраженията на Русия бяха подкрепени от съюзниците Беларус, Северна Корея, Иран, Никарагуа и Сирия, но 143 държави отхвърлиха тази руска инициатива. Или с други думи - правата на човека и общото мирно бъдеще са по-важни от опитите на някой като издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин да преобръща дневния ред на планетата.
Мирът и сигурността са много застрашени, добави Главчев, визирайки точно Путинова Русия и определи като "добър знак" случилото се при гласуването - 143:7.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Българският министър-председател изтъкна също значението на двата анекса към Пакта за бъдещето – Декларацията за бъдещите поколения и Глобалния цифров договор. В тях се отделя специално внимание на създаването на възможности за благоденствие на младите хора и на използването на потенциала на дигиталните технологии за целите на мира и развитието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
"България е за насърчаването на международното сътрудничество и на съвместната работа за постигане на нашите общи цели. Нека се обединим около сътрудничеството и да действаме решително. Нека не разочароваме младите и бъдещите поколения", призова Главчев.
Трябва да включим възгледите и интересите на младите хора в нашите политики, като активно се вслушваме в тях, добави още Главчев. Подкрепяме специалната Декларация за бъдещите поколения, следваме Националната стратегия за младежта, за да ангажираме и овластим младежите в оформянето на бъдещето както в Европа, така и в световен мащаб, заяви българският министър-председател.
Още: Димитър Главчев от Ню Йорк: Трябва да осигурим добро бъдеще на следващите поколения
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна