За давността относно приватизационните сделки обсъждахме повече от пет варианта за изменение на законодателството, включително в Конституцията и в Наказателния кодекс. Това заяви на специална пресконференция председателят на правната комисия в парламента и депутат на ГЕРБ Данаил Кирилов, който на изричен въпрос на Actualno.com отговори, че вариантът за конституционна промяна е по-сложен, но и по-всеобхватен.
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
От думите му стана ясно, че в крайна сметка партията на Борисов се е спряла на вариант "промяна на Конституцията", макар за това да има нужда от квалифицирано мнозинство от три четвърти от народните представители т.е. поне 180 депутати - по т.нар. "бърза писта". Ако няма такава подкрепа, следва "бавната писта" - две трети или 160 депутати, като гласуването се провежда два месеца след евентуалния провал на "бърза писта". Предложението ще бъде внесено за разглеждане в парламента, когато имаме подкрепата на най-малко 60 народни представители.
Промяната по същество
Предложението на ГЕРБ касае чл. 31 от Конституцията, като там партията на Бойко Борисов предлага да се създаде нова алинея 8 и в нея да пише: "Не се погасява по давност наказателното преследване и изпълнението на наказания за тежки престъпления, извършвани при и по повод на приватизацията в периода 1992 – 2017 година". Извън всякаква давност са престъпленията срещу мира и човечеството, даде аргумент Кирилов в подкрепа на промяната, която предлага ГЕРБ.
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Промяната на Конституцията ще обхваща периода 1992 – 2017 година, защото "огромната част" от държавните и общински активи били приватизирани още до 2007 година. Не била изключена обаче възможността срокът да е отворен, а не да обхваща определен период.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
На конкретен въпрос кой ще се занимава с подозрителни приватизационни сделки, отговорът беше – отговорният орган, т.е. прокуратурата. С промяната на Конституцията ще има правна възможност да бъдат довършени недовършените разследвания и да започнат разследвания, но не означава да бъдат възобновени дела, по които има вече произнасяне на съда – това са само няколко десетки случая, подчерта Кирилов, според когото общият обем сделки бил над 5000. Друг орган, извън прокуратурата, който да се занимава с разследване за приватизацията, няма да има, добави той. "Не коментираме разваляне на приватизационни договори – говорим само за виновните лица, извършили престъпление", заяви Кирилов на въпрос ще има ли обезщетение за пострадали лица.
Проблемите на приватизацията
Ще търсим подкрепа от всички парламентарни групи, подчерта председателят на правната комисия, който отправи намек към БСП – били взети под внимание философи като Кант, който е учител на Маркс и Енгелс т.е. имало теоритична обосновка на подготвените текстове в духа на следваната от БСП идеология.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Изрично като пример за съмнителна приватизация бяха посочени т.нар. РМД-та (бел. ред. - работно-мениджърските дружества), тъй като участвали с предимство в приватизацията – с преференции. Като проблем при РМД-тата от ГЕРБ видяха формулата за сключване на приватизационните сделки - 10% в брой, а останалите 90%, които трябвало да са приходите за държавата, с "други финансови инструменти – бонове, компенсаторни инструменти", но не и под формата на свежи пари. Освен това било и проблем как нямало "съществени изисквания" в какъв срок да заемат управленска длъжност в съответните директори в дадено предприятие - т.е. току що назначени директори са можели да формират РМД и да участват в приватизацията на съответното дружество.
Припомняме, че вече бившият депутат от ГЕРБ Антон Тодоров се заяде с председателя на БСП Корнелия Нинова, която е изпълнителен директор на "Техноимпекс" ЕООД по време на приватизацията му. Парадоксално е, че ще разчитаме и на подписа на лидера на г-жа Корнелия Нинова, не пропусна да се включи друг от депутатите на ГЕРБ – Десислава Атанасова, която обаче посочи, че по времето на правителството на Иван Костов Нинова е фигурирала в управлението и на друго дружество "Техноимпортекспорт", но бързо била прехвърлена в "Техноимпекс". "Очакваме златният пръст на Корнелия Нинова при събирането на подписи за промени в Конституцията", каза Атанасова, като уточни, че "Обединени патриоти" са съгласни, ДПС изразили готовност, а "Воля" декларирали многократно желание за разкриване на мръсни практики. Г-жа Нинова е в конфликт на интереси, но това не ѝ пречи да гласува "за", само "против", добави Данаил Кирилов.
За знакова "съмнителна" приватизационна сделка беше посочена тази за "Кремиковци". Официално първо има отказ, но година по-късно, през 1999 година, вече е одобрена продажба на 71% от предприятието на дружество с оборот от 2 млн. долара "в последните години" и с дългове 183 млн. лева, които държавата плаща, а до края на 1999 година били покрити 393 млн. лева на "частното дружество Кремиковци", а до 2001 година държавата плаща задължения на "Кремиковци" от 1,2 млрд. лева, докато постъпленията от сделката са за 1 долар.
На въпрос относно сделката за "Булгартабак", Данаил Кирилов отвърна, че вероятно тази сделка се визира от питащия журналист (бел. ред. - кореспондентът на "Флагман" Лъчезар Лисицов) с оглед времето на осъществяването. Това беше поне трети опит и не са ми известни данни от приватизационния договор, каза Кирилов, който добави, че няма от какво да се срамува по сделката, без обаче да коментира кой сега е фактическият собственик на "Булгартабак", въпреки че беше изрично попитан.