Жителите на села с под 350 души население пак останаха без право да си избират кмет. Опит това да бъде променено бе направен с промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Кметове да си избират селата с над 100 жители - такава промяна в закона предложи зам.-шефът на ВМРО Искрен Веселинов. Внесеният текст препращаше към Закона за административно-териториалното устройство, където бе поискано да се запише, че кметство е населено място с над 100 души.
Предложението бе подкрепено от БСП, но при гласуването от ГЕРБ се въздържаха и в крайна сметка не бе прието.
Дебатите по текста обаче минаха в остър спор между "Обединени патриоти" и БСП кой повече защитава правата на хората.
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
270 хиляди души в над 1000 населени места сега не могат да си избират кмет, а в тези села няма никаква администрация и кметът е всичко, дадоха за пример и патриоти, и червени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ
Още: Преговорите за правителство се подновяват, но Желязков остава кандидат за премиер
В малкото населено място е най-осъзнатия избор, защото хората се познават добре, обясни зам.-шефът на червената група Христо Проданов.
Винаги сме искали хората в малките населени места да могат да си избират кмет, защото много общини днес се превърнаха във феодални владения, коментира Юлиян Ангелов. Според него така щяло да се помогне на общините да се демократизират, а не кметът да може да си назначава кметски наместници и, раздавайки постове на една или друга партия, да си осигурява мнозинство в Общинския съвет.
Ангелов напомни на ГЕРБ, че лично премиерът Бойко Борисов е казал, че най-добре е селата с над 100 души да могат да си избират кмет, и ги призова да подкрепят предложението. След което смъмри БСП, че, ако искат този текст да мине, трябва да осигурят повече присъстващи в пленарната зала.
Още: Урок по евроатлантизъм: Как Пеевски спря строежа на завод за барут само с едно обаждане? (СНИМКИ)
Още: Пеевски: Трябва да направят правителство, ако искат да ги има (ВИДЕО)
Ако наистина искахте да помогнете на хората от малките населени места да могат да си избират сами кмета, щяхте да извиете ръцете на ГЕРБ, както го направихте с името на 24 май, скочи в отговор червеният депутат Георги Гьоков, цитиран от 24 часа. Кажете на хората: Не можем да се преборим с ГЕРБ, стига сте сочили наляво, обърна се той към патриотите.
В отговор Искрен Веселинов напомни, че в рамките на този мандат единствено ОП са внасяли предложения в тази посока и благодарение на нас бе намалена от 500 на 350 души бройката на хората в кметствата, които могат да избират своите кметове.
Надявам се ГЕРБ да не бламира собствения си премиер и да подкрепи нашето предложение, завърши Веселинов.
В групата ни има болни хора, които спазват мерките и затова не са в пленарната зала. Всички, които сме в парламента, сме тук, обясни пък Иван Ченчев от БСП.
Понеже говорите за болни - от началото на септември досега вашата група има над 300 уведомления да не присъствате в пленарната зала по лични причини, отговори Юлиян Ангелов. И смъмри червените, че не ходят на работа, а си получават надниците. Той даде за пример групата на ОП, която за 3 месеца имала 8 отсъствия.
Припомнете си обещанието на Борисов в този материал.