Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ се опасява, че броенето на гласовете ще е трудно

25 март 2021, 13:48 часа • 4191 прочитания

От ГЕРБ се опасяват, че протоколът от изборите за парламентарния вот на 4 април е прекалено усложнен. Има графи, които се повтарят и други, които са излишни. Протоколът е обременен с излишни данни, смятат от партията и апелират Централната избирателна комисия (ЦИК) да вземе отношение. Това казаха от партията на брифинг. Това е нарочно, за да се генерира хаос, каза Томислав Дончев, кандидат за народен представител от Коалиция ГЕРБ-СДС в 7 МИР Габрово.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

"Като правило оплакването от начина на организация на изборите е патент на губещите, без значение кой ще спечели или изгуби, е важно гражданите да имат доверие в изборния процес. Днес обаче трябва да предупредим и алармираме за казус, който е извън контрола на народните представители, Народното събрание и контрола на правителството. Казус, който ще затрудни изборния процес в частта на броене и отчитане на резултатите“, допълни той.

"Протколът, одобрен от ЦИК в хоризонтален вид, е много труден за обработка и работа", каза от своя страна Евгения Алексиева. "Дългогодишните членове на СИК също със сигурност ще се объркат визуално и ще им е трудно да работят с този протокол. В него има много ненужни данни и числа. Новите сигнатури в протокола също ще доведат до объркване. Разместването на действителните и недействителните гласове също буди голямо учудване и дава предпоставки за грешки. Дори и аз, докато ви обяснявам всичко това и гледам протокола, се обърквам", добави тя.

"Този протокол е от 20 страници и съдържа адски много данни и числа. Не виждам как в срок членовете на СИК ще успеят да попълнят протокола и да го предадат. В "Информационно обслужване" също ще има забавяне. Този протокол съдържа много ненужни данни и информация, които нямат нищо общо с изборите. Апелираме този протокол да бъде променен, а не да се хвърля вината върху законодателната власт, която е приела промените в Изборния кодекс. Там ясно е записано какво трябва да съдържа протоколът и никъде не е казано, че трябва да съдържа толкова ненужна информация", заяви още Алексиева.

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

"Ние предложихме изменение в Изборния кодекс вследствие на доклад от ЦИК от 2019 г., в който много ясно бяха идентифицирани два основни проблема", разкри от своя страна Десислава Атанасова. "Първият бе обучението на всички избирателни комисии, а вторият бе по отношение на съдържанието на изборните протоколи. Затова приетите изменения в Изборния кодекс целяха да опростят изборните протоколи, тяхното изготвяне и пренасянето на данните в ,,Информационно обслужване'', за да имаме бързина на изборния процес. Всички протоколи се сканират и оповестяват на сайта на ЦИК, за да има допълнителна прозрачност на изборния процес", категорична бе тя.

"Междувременно се оказва, че членове на ЦИК от квотата на БСП са подготвили протокол, при който не е спазено опростеното правило спрямо ИК. Например, броя на недействителните гласове сега отново се предлага да бъде сумиран и разделен измежду всички кандидатски листи и преференции, което ще усложни изборния процес. Призоваваме да бъдат регламентирани резултатите така, както са разписани в Изборния кодекс съгласно становището на законодателя", допълни още Атанасова.

"Днес трябва да попитаме кой ще понесе отговорност за това безобразие", обяви Красимир Ципов. "Членът на ЦИК от БСП Емил Войнов е предложил този изборен протокол. Трябва да си зададем въпроса дали има умисъл и дали няма целенасочен удар срещу прозрачността на изборния процес. Трябва да припомним, че дъщерята на Войнов беше взела изборния протокол вкъщи на предишните избори с единствената цел да предизвика скандал", допълни той.

"Целта на цялата тази сага е да се заяви, че изборният процес ще бъде изкривен и манипулиран. Друга цел е персонална и политическа реабилитация на загубилите. Те ще искат да предизвикат дълбока и тежка конституционна криза. Те ще настояват, че резултатите няма да са честни и няма нищо по страшно от това, хората да им повярват и да не приемат резултатите от едни честни избори. Умолявам всички граждани да гласуват и да не се поддават на подобни спекулации", завърши Томислав Дончев.

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Кога ще бъдат обявени официално резултатите от изборите?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес