Партия ГЕРБ ще възстанови "по подходящия начин т. нар. преференциално гласуване". Това заяви на пресконференция в централата на политическата формация народният представител от ГЕРБ Георги Марков.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Преференциите остават, посочи Марков в присъствието на председателя на партията и министър-председател Бойко Борисов.
На брифинга стана ясно, че ще се открие и процедура по избор на нова Централна избирателна комисия.
„Не е отпаднала преференцията, вдигнат е прага, но това не беше казано или обяснено. Ще се върне старото положение – или чрез ветото на президента, което той ще наложи и ние ще се съобразим с него, или ще се внесе спешна промяна на закона“, обясни премиерът Борисов.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Той посочи също така, че вносители на предложението са НФСБ, а промените са били подкрепени от ДПС. Не се акцентира, че не се прие уседналостта и агитацията на майчин език. Ние първи внесохме мажоритарния вот, напомни министър-председателят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Борисов анонсира, че е поканил "Обединени патриоти" на среща утре, защото "ако сме управляваща коалиция, всички трябва да ходят на работа". Той изрично подчерта, че Цветанов постъпил правилно, но сега се налагало да се коригират решенията.
Припомняме, че в петък по време на конференцията по сигурността в Мюнхен Бойко Борисов обяви, че не се бърка на парламентарната група на ГЕРБ, която решава въпросите с Изборния кодекс. В събота заместникът му Цветан Цветанов каза, че е подкрепил т. нар. "обезсмисляне на преференцията", за да няма политическа криза. Цветанов подчерта, че е лично негово решението депутатите от партията да подкрепят предложението на ДПС.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
В резултат на това БСП обяви, че ще напусне Народното събрание по настояване на Корнелия Нинова, която постави следните условия пред управляващите: "избор на нова ЦИК; отмяна на срамните и позорни среднощни гласувания за Изборния кодекс; връщане на преференцията към старите равнища; започване наново на дебата за машинното гласуване; връщане на правото всеки български гражданин да може да си търси правата пред Върховния административен съд с касационна жалба".
Срещу промените в Изборния кодекс се обяви още омбудсманът Мая Манолова, която предупреди, че ще атакува закона пред Конституционния съд. Срещу приетите поправки застана и президентът Румен Радев.
По аферата с Венецуела премиерът Борисов заяви, че той е повикал американския посланик Ерик Рубин, за да го информира "какво правят нашите служби, да предаде в Щатите. Не той мен".
Борисов подчерта, че когато ГЕРБ са имали нужда от ДПС, от Движението са ги подкрепяли - "по данъчни закони, за превъоръжаването на армията, за евроатлантически теми и аз винаги съм излизал и съм им благодарил".