По-рано днес, 12 януари ГЕРБ спази обещанието си и внесе в Народното събрание законопроект за промени в Изборния кодекс, с които ще могат да се приложат въпросите и положителния отговор от тях от референдума, иницииран от "Шоуто на Слави". Припомняме, че 43-тото Народно събрание отказа да започне да гледа промяна на системата.
В мотивите към законопроекта е записано, че с него се предвижда промяна на избирателната система при избори за депутати от пропорционална към мажоритарна*. "Промяната е продиктувана от проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум, в който значителна част от българските граждани предпочетоха въвеждането на мажоритарната система", пишат още вносителите на законопроекта.
Според думите им промените целят да се реализира възможността участниците в изборите да издигат личности за кандидати, които притежават професионални и нравствени качества. "Предимството на мажоритарната избирателна система е нейната относителна простота и разбираемост за избирателите", допълват от ГЕРБ. По думите им при тази система на преден план излиза личностният избор на избирателите. "Той до голяма степен се определя не от партийната идеология на кандидатите, а от личностните им качества", пише още в мотивите към законопроекта.
В мотивите депутатите от партията на Бойко Борисов са записали, че основно предимство на мажоритарния вот е, че гражданите имат свои представители и така ще се повиши доверието в дейността на Народното събрание. "Мажоритарната система дава възможност да се издигнат разпознаваеми личности, популярни в съответния район се ползват с висок авторитет сред тях", категорични са те.
* Мажоритарната система, предложена в законопроекта на ГЕРБ, предвижда да се гласува в 240 едномандатни избирателни района в два тура. На евентуалния втори тур се явяват двамата кандидати с най-голяма подкрепа и за депутат се избира този, който е спечелил по-голям брой действителни гласове. Многократно и в различни дискусии беше посочено, че по този начин се ограничава представителността, защото е възможно да спечели кандидат с де факто много малко от действителните гласове - при малки разлики с другите кандидати.
От партията отказват да районират страната на едномандатни райони, защото смятат, че това трябва да се направи от специалисти.