Няма да се съгласим с ветото на президента върху Закона за МВР, обяви депутатът от ГЕРБ Валентин Радев.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Той се аргументира с това, че президентът има забележки само към 6 параграфа от закона. Мнението му беше подкрепено и от друг народен представител от групата на ГЕРБ Красимир Ципов.
"Налице е абсолютно неразбиране на един от основните принципи, заложени в нашето законодателство - принципа на взаимодействие между държавните органи", подчерта Ципов.
"Нека да обясним, че основната цел на този законопроект е да възстанови една основна структура в МВР, каквато е "Жандармерията", като я обедини със Специализирания отряд за борба с тероризма, който като отделна структура на МВР съществува от първия Закон за МВР. Какво цели този законопроект? В Управленската програма на правителството са записани два основни приоритета - опазване на обществения ред и противодействие на престъпността, в частността конвенционална престъпност и противодействие на терористичните заплахи", каза още Ципов.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Според него ръководството на МВР е преценило, че променената среда дава ясен знак, че трябва да има взаимодействие между тези звена и поради тази причина е необходимо те да се обединят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
"В никакъв случай не става дума за механично смесване на функциите на двете основни структури в МВР. Нека да обърна внимание, че към настоящия момент Специализирания отряд за борба с тероризма е структура на пряко подчинение на главния секретар и се използва с решение на министъра. Да припомним през последните години колко пъти се и използвал той.
Всъщност това е една тромава процедура, която не дава възможност когато има необходимост, при кризисна ситуация, с необходимост на залавяне на особено опасни престъпници, при заложническа криза, да се използва Специализирания отряд за борба с тероризма. Сега всъщност ще има възможност много по-бързо да действа, когато възникне кризисна ситуация. Непонятно за мен е в мотивите на президента посочването, че не става ясно за какво става дума при регламентирането на групите, които и в момента съществуват, а именно така наречените тежки групи, които да участват в задържането на особено опасни престъпници и да реагират при кризи. Такива и в момента има в големите областни дирекции, такива в момента има и в няколко от главните дирекции. Идеята на тази промяна е съвсем ясно да се регламентират в закона", посочи още Красимир Ципов.
"Нека се спра малко по-подробно на изложените мотиви във ветото на президента във връзка с дублирането на функции. И в мотивите и в изказването на преждеговорищите се отрече принципа на взаимодействие. Това е основен принцип, който е заложен в действащото българско законодателство. Към настоящия момент имаме някоко звена, които се занимават с охрана на лица", каза още Ципов. Според него президентът не прави разграничение между охрана на лица и вида лична охрана, посочена в Закона за НСО.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ
"Когато някои от охраняваните лица по Закона за НСО участва в обществено мероприятие, кой осигурява опазването на обществения ред. Простият отговор е МВР. Само че това по никакъв начин не е предвидено в Закона за МВР, уважаеми народни представители. Всъщност основната цел, която преследвахме при изготвянето на този законопроект е да запишем основната функция охрана на лица, но забележете тя е охрана на служители от органите на държавната власт при конкретна застрашеност.
И към настоящия момент може да се осъществи такава охрана, но за целта е необходимо да се получи сигнал, да се образува прокурорска преписка, ако има данни за извършено престъпление досъдебно наказателно производство и с постановление на прокурора да се назначи охрана на съответното лице", каза още Ципов. Според него е необходим един облекчен ред и тази комисия, която се предвижда в законопроекта да вземе бързо решение за назначаването на една такава охрана.
Ветото няма да бъде подкрепено и от групата на Обединени патриоти, обяви съпредседателят на групата Искрен Веселинов.
"НСО не трябва да съществува или най-малкото не трябва да съществува в този вид. Основна теза на президента е, че МВР придобива правомощия, които са типични за НСО. Тази колизия на правомощия ражда неикономичност и дисхармония. Ние смятаме, че тази структура е рядко срещано явление", заяви още Веселинов. Според него тя няма място в нашата демократична система.