Няма да подкрепим този бюджет, защото в него има много проблеми. Това заяви в "Още от деня" по БНТ Георги Гьоков, депутат от ПГ на "БСП за България".
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
По думите му, не е достатъчно да са гарантирани социалните плащания. Трябва да се гарантира, че социалните плащания ще се увеличават така, че да компенсират инфлацията и повишаващите се цени.
"Бюджетът не е добър, защото има проблеми с преразпределението през бюджета като процент от БВП. В Бюджет 2022 преразпределението беше достигнало близо 40%, а сега се върнахме на 37%. Тази разлика в процентите в милиарди дава много сериозно отражение - лишават се образованието, културата, отбраната от политики, които могат да се реализират", каза той.
Според Гьоков няма държава в Европа, която да си позволява такова преразпределение, като средното за Европейския съюз е около 50%. "По-големият проблем е, че този бюджет е антисоциален, защото социалните плащания са гарантирани от нивата на 2022 година", каза още бившият социален министър.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Георги Гьоков поясни, че в новия бюджет БСП ще предложи много сериозни неща. В социалната сфера това са безплатни лекарства за децата до 14 години, майчинството през втората година да бъде на минималната работна заплата, увеличаване на детските надбавки с процент, който да компенсира инфлацията, увеличаване еднократните помощи при раждане, преизчисляване на пенсиите. "За финансовия хаос има вина служебното правителство, което не предложи миналата година бюджет за 2023 година с мотиви, които за мен са несъстоятелни. В алтернативния бюджет ще кажем откъде ще дойдат приходите и в изпълнението на кои политики ще се използват", заяви той.
"Ние не се вторачваме в бюджетен дефицит 3% като цел, която да преследваме. Както много държави в Европа можем да си позволим 4% дефицит и в рамките на този дефицит можем да финансираме всички политики, които изброих и други, които се появят по време на дебатите в НС", каза още Гьоков. Според него, във връзка с ковид кризата и войната в Украйна, Маастрихтските критерии подлежат на сериозно преразглеждане и почти никоя европейска държава не ги спазва.