На 5 април Весела Чернева, съветник на премиера Кирил Петков, изпрати нова рамкова позиция, която по-скоро променя националната позиция и изключва договора за приятелство и добросъседство с РС Македония от 2017 г. Това заяви по време на изслушване в Народното събрание министърът на външните работи в оставка Теодора Генчовска.
След дълги спорове трябва ли заседанието да е открито или закрито, все пак изслушването се излъчва по БНТ и БНР.
По думите на министъра рамковата позиция по-скоро е предполагала ревизия на българската национална позиция. "В тази нова рамкова позиция не фигурира българска позиция по македонския език", каза тя.
Според Генчовска МВнР е отказало да даде становище по предложението за промяна на българската позиция, защото това бил погрешен документ.
Тя разказа и друг случай. На 24 май съветникът праща електронно писмо на Генчовска, в което предлага да се извади въпросът за правата на македонските българи от преговорите, и да се търсят европейски гаранции за защитата им. "Същото мнение е изказано пред първия ни дипломат от еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи – при това сякаш вече е постигната договорка с българската страна", твърди Генчовска.
"Създаде се впечатление, че България е готова на отстъпки. Създаде се впечатление, че Външно министерство не е важно и няма смисъл да се разговаря с него", каза Генчовска.
"Откакто поех този пост и по време на първата ми среща с външния министър на РСМ, първото ми изречение към него беше да комуникира само с мен. За съжаление това не се случи“, допълни тя.
"Представители на РСМ продължиха да търсят контакти у нас извън Външно министерство с цел постигане на пробив и премахване на ключовото искане за механизъм за проследяване на изпълнението на договора за добросъседство от 2017 г.", каза още Генчовска.
"Успяхме да свършим някаква работа"
Тя обясни, че ведомството все пак е успяло да свърши някаква работа, защото през последните седмици е било оставено да води преговорите.
Така отпаднало намерението на Северна Македония да включи българите в конституцията си преди края на преговорния процес за приемането им в ЕС. Освен това европейското председателство предложило да ЕК да докладва за изпълнението на договора за добросъседство от 2017 г. регулярно, а България щяла да има думата при подготовка на общата позиция на съюза.