На 5 април Весела Чернева, съветник на премиера Кирил Петков, изпрати нова рамкова позиция, която по-скоро променя националната позиция и изключва договора за приятелство и добросъседство с РС Македония от 2017 г. Това заяви по време на изслушване в Народното събрание министърът на външните работи в оставка Теодора Генчовска.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
След дълги спорове трябва ли заседанието да е открито или закрито, все пак изслушването се излъчва по БНТ и БНР.
По думите на министъра рамковата позиция по-скоро е предполагала ревизия на българската национална позиция. "В тази нова рамкова позиция не фигурира българска позиция по македонския език", каза тя.
Според Генчовска МВнР е отказало да даде становище по предложението за промяна на българската позиция, защото това бил погрешен документ.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Тя разказа и друг случай. На 24 май съветникът праща електронно писмо на Генчовска, в което предлага да се извади въпросът за правата на македонските българи от преговорите, и да се търсят европейски гаранции за защитата им. "Същото мнение е изказано пред първия ни дипломат от еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи – при това сякаш вече е постигната договорка с българската страна", твърди Генчовска.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Създаде се впечатление, че България е готова на отстъпки. Създаде се впечатление, че Външно министерство не е важно и няма смисъл да се разговаря с него", каза Генчовска.
"Откакто поех този пост и по време на първата ми среща с външния министър на РСМ, първото ми изречение към него беше да комуникира само с мен. За съжаление това не се случи“, допълни тя.
"Представители на РСМ продължиха да търсят контакти у нас извън Външно министерство с цел постигане на пробив и премахване на ключовото искане за механизъм за проследяване на изпълнението на договора за добросъседство от 2017 г.", каза още Генчовска.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Успяхме да свършим някаква работа"
Тя обясни, че ведомството все пак е успяло да свърши някаква работа, защото през последните седмици е било оставено да води преговорите.
Така отпаднало намерението на Северна Македония да включи българите в конституцията си преди края на преговорния процес за приемането им в ЕС. Освен това европейското председателство предложило да ЕК да докладва за изпълнението на договора за добросъседство от 2017 г. регулярно, а България щяла да има думата при подготовка на общата позиция на съюза.