Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Газовият хъб ще струва 2,2 млрд. евро

09 февруари 2015, 17:10 часа • 25267 прочитания

2,2 млрд. евро е необходимата инвестиция за изграждането на нова инфраструктура за газов хъб в България. Това показават данните от презентацията, представена по време на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа от премиера Бойко Борисов.

Сред основните предимства на страната ни за изграждане на газов хъб са географското й разположение, което я определя като стратегически партньор, добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, добре балансираната транзитна национална система с газохранилище, както и добива на нефт и газ в региона. Като други предимства на страната са изтъкнати ниското вътрешно потребление т.е.свободен капацитет за транзит,прозрачните процедури за доставки и строителство на справедливи цени и наличието на дългосрочен и краткосрочен капацитет. Посочва се още, че България ще ползва натрупания европейски опит по развитието на търговски платформи, както и “Единна система за управлението на газовите потоци”, предварително съгласувана с Европейските газови партньори.

В презентацията се отбелязва, че за реализацията на проекта е необходимо модернизация на съществуващата инфраструктура и изграждането на нова такава. В частта „Модернизация” е заложено повишаване на мощността на КС Странджа с 10 MW, изграждане на лупинг Лозенец – Рупча – 50 км, изграждане на 20 км. газопроводи и модернизация и разширение на северен полупръстен с приблизително 272 км. В частта „Изграждане на нова инфраструктура” е включено изграждането на приблизително 844 км газопроводи, 2 компресорни станции с обща инсталирана мощност 265 MW (в района на гр. Левски и на гр. Провадия) и изграждане на приемен терминал. Според предварителните разчети прогнозната стойност на инвестицията за изграждане на нова инфраструктура е 2, 2 млрд. евро, а за модернизацията и разширението на северен полупръстен ще са необходими 140 млн. евро. Предвижда се и изграждане на допълнителен капацитет за съхранение - разширение на ПГХ „Чирен“ и изграждане на ново ПГХ.

Газовият хъб е механизъм за подобряване сигурността на доставките на природен газ за Европа, което е основна цел на Европейския енергиен съюз за консолидиране на способността на ЕС и икономическите партньори да преговарят с външни доставчици на газ, се казва още в презентацията.

В нея се отбелязва, че това е ключов проект в изграждането на единен Европейски енергиен пазар за преодоляване на енергийната зависимост на региона на Югоизточна Европа, за либерализацията, за създаването на конкурентен газов пазар,за спазване на европейското законодателство, както и за подобряване на трансграничната мрежа.

В презентацията се посочва, че изграждането на газова инфраструктура, обезпечава страните членки с природен газ на конкурентна цена, който е енергоефективен, екологичен източник на енергия и това ще доведе до повишаване на енергийната ефективност. Енергийният съюз трябва да бъде проектиран с цел оптимизиране на ползите от енергийна ефективност и задоволяване на потреблението. В допълнение на енергийната ефективност, газовата инфраструктура позволява намаляването на вредните емисии в сравнение с тези генерирани от топлоцентрали, се отбелязва в презентацията. В нея се отбелязва че България е постигнала целите си за ВЕИ сектора, както и това, че модернизацията на газопреносната мрежа ще позволи използването на иновативни технологии, преминаване към автоматичен режим на управление и балансиране на газопреносната система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес