Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Филип Димитров: Конституционният съд не е отменил съдебната реформа

03 август 2024, 10:33 часа • 1463 прочитания

Конституционният съдия и бивш министър председател Филип Димитров бе гост в предаването "Тази събота" по bTV и коментира темата за съдебната реформа и решението на Конституционния съд от 26 юли, в което някои от промените на "сглобката" са отменени. "Не, Конституционният съд не е отменил съдебната реформа. Отменил е части от нея и по-конкретно две – това главният прокурор да бъде сведен до административен началник на Върховната прокуратура и това да бъдат оформени два съвета вместо един. Това е отменено", уточни той.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

"Беше потвърдено ограничаване на правата на прокуратурата за възможността да се атакуват административни актове, което беше голям проблем, защото тя можеше да се меси и бърка в много неща – смяташе се, че това е лошо. Конституционният съд потвърди механизма за разследване срещу главния прокурор. КС потвърди възможността да се обжалва пред съд, т. е. да се въведе съдебен контрол в случай на отказ. Потвърдихме и още нещо – възможността съдът при очевидна липса за основание за преследване да прекрати делото", добави Филип Димитров.

Още: ПП-ДБ с опит да спрат бързия избор на нов главен прокурор

Какво още каза Филип Димитров

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Снимка: БГНЕС

По думите му решенията по различни дела, касаещи съдебната система, са излезли в един и същи ден, за да се види "пълнотата на цялата конструкция". Според него не е имало препоръка за свеждането на главния прокурор до административен началник на Върховната прокуратура. "Както изтъкваше Венецианската комисия, самото поставяне на главния прокурор в тази роля, представлява нарушение на самия принцип на структурата на прокуратурата и нейното място между останалите органи при конституционен модел, какъвто има в България, какъвто има Италия. Това е нещо, което засяга есенциални характеристики на институцията", коментира Димитров.

"Наистина се чудя пък колко трябва да си мразиш страната и хората в нея, за да сипеш всички тези приказки. Нещата могат да се тълкуват по различен начин. Няма основание да се твърди, че съдебната власт се доминира от прокуратурата. Големият проблем на България е изключителната злоба, с която се говори за тези неща. Начинът, по който непрекъснато се хвърлят бомбастични и неверни твърдения, които трябва да накарат българския гражданин да се чувства смачкан, победен, унизен и да се насажда враждебност, която не е в интерес на страната", обясни конституционният съдия в ефира на bTV.

Още: Ивайло Мирчев: Опраскването на Конституцията не е решение на КС, а на двама души

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес