През 2005 г. Висшата атестационна комисия (ВАК) е предала дисертацията на Пламен Николаев Николов в Народната библиотека „Кирил и Методий“ и в тогавашния Централен институт за научно техническа информация (ЦИНТИ) без задължителната информационна карта, която съдържа детайлите, свързани с нейната защита. Това е изрично отбелязано в опис на дисертационни (хабилитационни) трудове, депозирани от ВАК, с номер №91 от 16 май 2005 г., който се съхранява в Националния център за информация и документация (НАЦИД) към Министерството на образованието и науката (МОН) - наследник на ЦИНТИ. Документът се позовава на протокол № 13 от 18 октомври 2004 г. на научна комисия 12 на ВАК, съобщават официално от образователното ведомство.
Поводът е засилен интерес към дисертационния труд Пламен Николов – номиниран за премиер от „Има такъв народ“.
Actualno.com вчера изпрати заявление за достъп до обществена информация до НАЦИД с искане да ни бъде предоставено копие на цялата налична документация относно научния труд на кандидат-премиера, заради съмнение, че са манипулирани данните в НАЦИД за нея. Целта на днешното прессъобщение е да се опровергаят медийните публикации по темата, но пък е факт, че вчера за около четири часа сайтът на НАЦИД спря да работи. На практика той се отваряше, но Регистърът на академичния състав в Република България отказваше да функционира за доста продължителен период. Изчезнали бяха данните за общия брой хабилитирани лица (6677 към днешна дата – б. р.), както и на всички с академични длъжности и придобити научни степени (54 746 бр.). При отваряне на регистъра излизаше надпис, оцветен в червено „Няма намерени резултати!“. Надписът оставаше непроменен при опит за търсене на което и да е от лицата с академични длъжности на всички възможни браузъри.
"Сайтът действително блокира вчера, защото беше претоварен след публикациите. Просто много хора искаха да влязат и да видят. Факт е, аз не го отричам - заради многобройните опити да бъде посетен, тъй като Григор Лилов беше сложил линк и всички искаха да видят, затова сайтът блокира. Едно нещо не е вярно от публикацията на Григор Лилов - че едва ли не в събота е добавена информацията за Пламен Николов", каза Екатерина Попова от пресцентъра на МОН.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
(До този прозорец в сайта на НАЦИД можеше да се стигне вчера в продължение на около четири часа. Търсачките спряха да работят напълно, независимо кой браузър се използва)
Прессъобщението продължава така:
„Поради тази причина информацията за тази дисертация, налична в електронния Регистър на лицата, придобили образователна и научна степен „доктор” и/или научната степен „доктор на науките”, на защитените дисертационни трудове и на хабилитираните лица в Република България” (РАС) на НАЦИД, е твърде оскъдна“.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Проверката била извършена в отговор на силния обществен интерес и множество запитвания от медии, отправени до пресцентъра на МОН и до НАЦИД.
„До 2011 г. основните данни за лицата, придобили образователната и научна степен „доктор”, научна степен „доктор на науките“, както и за лицата, заемащи академична длъжност, първоначално са вписвани в поддържаната от ВАК документация и електронна база данни. През 2011 г. тези данни са мигрирани в „Електронна база данни за защитените дисертационни трудове и списък на хабилитираните лица в Република България” на НАЦИД съгласно чл. 3 от Правилника за прилагане на закона за развитие на академичния състав в Република България (Изм., ДВ, бр. 19 от 2011 г.). Тогава са мигрирани и данните за Пламен Николаев Николов, които не са променяни от датата на мигриране - 12 юли 2011 г.“, пояснява пресцентърът на МОН.
От там обясняват, че съществуващата електронната база данни е преместена в „Регистър на лицата, придобили образователна и научна степен „доктор” и/или научната степен „доктор на науките”, на защитените дисертационни трудове и на хабилитираните лица в Република България” (РАС), поддържан от НАЦИД.
„Партидата на Пламен Николаев Николов в РАС е мигрирана на 3 октомври 2018 г. без никакви промени от първото й прехвърляне на 12 юли 2011 г. Непълнотата на информацията относно дисертацията на Пламен Николаев Николов се дължи на липсата на попълнена информационна карта, с която дисертациите постъпваха в НАЦИД до юли 2018 г., когато влиза в сила изменението на чл. 3 от Правилника за прилагане на закона за развитие на академичния състав в Република България (Изм., ДВ, бр. 56 от 6 юли 2018 г.). Дисертацията на Пламен Николаев Николов постъпва в НАЦИД с цитирания вече опис №91/16.05.2005 година от ВАК. Тя е обработена и заведена във фонда на библиотеката на НАЦИД през септември 2005 г. с инвентарен № 135 в инвентарна книга № 3. В Книгата за движение на библиотечните фондове е под № 48 от 02.09.2005 г. Получила е сигнатура за хранилище 8487. През 2016 г. библиотеката на НАЦИД се присъединява към електронния каталог COBISS и след мигриране на библиографското описание на дисертацията се вписва сигнатурата и инвентарния номер, което може да се види на следния линк: https://plus.bg.cobiss.net/opac7/bib/1262594276#full“, сочат още от образователното ведомство.
„Дисертационният труд на Пламен Николаев Николов е наличен в библиотеката на НАЦИД. МОН има готовност да го публикува след изразено писмено съгласие на автора“, пишат в заключение от образователното ведомство.
Още: Какво всъщност е докторското образование на кандидат-премиера?