“Вярвам, че зелената енергия трябва да се съхранява по “зелен” начин. В момента проучваме възможност за съхранение, подобна на тази в “Чирен”. Ако се реализира, тя ще е от полза както за България, така и за Гърция и Румъния”, обясни министърът на енергетиката Росен Христов, който взе участие в международния Първи министерски енергиен диалог - Атина 2022, организиран от гръцкия министър на енергетиката и околната среда Костас Скрекас. По време на дискусията Христов очерта основните приоритети, по които работи българското министерство. По думите му фокусът е върху активното участие на страната ни в регионалните енергийни инфраструктурни проекти, внедряване на нови технологии, увеличаване на дела на зелената енергия, в това число геотермалната, както и възможностите за съхранение.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
“България ще продължи да има ключова роля в енергийните проекти в региона и да бъде в центъра на взаимодействие”, коментира Христов и подчерта усилията на служебното правителство да завърши в срок интерконектора за пренос на природен газ с Гърция. “Не спираме дотук, а продължаваме да работим с нашите гръцки партньори, за да увеличим капацитета”, допълни енергийният министър.
По време на събитието министър Христов обсъди с румънския си колега Върджил-Даниел Попеску възможността за изграждане на две водноелектрически централи на река Дунав. “Такива електроцентрали има в Австрия, както и двустранни - в Сърбия и Румъния. Крайно време е България да се възползва от този природен ресурс. Освен това по този начин получаваме и два нови моста над река Дунав”, подчерта Христов. Предстои подписване на меморандум за сътрудничество по тези проекти и детайлни проучвания за тяхната реализация.
ОЩЕ: Вървим към зелената сделка с тъмно-кафяви инструменти