Професор Емилия Друмева ще бъде съветник на премиера професор Георги Близнашки по изборните въпроси, съобщиха от правителствената пресслужба.
Още: Росен Плевнелиев: Еврозоната е последната битка България да остане в периферията на Европа
Още: Проучване: Мнозинството българи имат категорично мнение за референдума за еврото
Досегашната работа по подготовката на изборите на 5 октомври обсъди министър-председателят проф. Георги Близнашки на работна среща в МС с ръководството на Централната избирателна комисия.
Констатирано беше добро взаимодействие между двете институции, което ще продължи с определянето на съветник на премиера по изборните въпроси. Това ще бъде проф. Емилия Друмева.
На срещата министър-председателят и ръководството на ЦИК са обсъдили възможностите да бъде увеличен броят на избирателните секции, в които съществува възможност за машинно гласуване, съобразно съществуващите финансови възможности.
Още: Пазител на вътрешен министър, близък до Пеевски, стана зам.-директор на СДВР
Още: Нападки, тежки критики, обвинения: Скандалът с еврото и референдума продължава (ВИДЕО)
Бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева ръководеше Гражданския борд за честни и прозрачни избори към служебния кабинет на Марин Райков, както и обществените съвети на двете парламентарни комисии, изработили новия Изборен кодекс, приет в края на февруари.
При избирането й за конституционен съдия, Друмева бе подкрепена с голям консенсус. При избирането й я подкрепиха 196 депутати, само един беше против, а 5 се въздържаха.
Интересна подробност е, че по казуса с Делян Пеевски и неговата съвместимост на постовете депутат и шеф на ДАНС, Друмева беше на мнение, че той не е преставал да бъде депутат и няма пречка да остане такъв.
"С полагането на клетвата Делян Пеевски е встъпил в длъжност като председател на ДАНС, в това няма съмнение. Той обаче е заявил желание да подаде оставка от този пост. В същото време обаче неговият мандат като народен представител въобще не е бил прекратен. В българското право няма автоматизъм в този случай – когато един народен представител подава оставка, тази оставка трябва да се приеме с изрично решение на Народното събрание. А такова решение не гласувано от НС", заяви тогава проф. Друмева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Атанасов: На Радев му остава твърде малко време в политиката (ВИДЕО)
Още: Желязков обяви 257 цели за пълен мандат на кабинета (ВИДЕО)