България продължава активно да работи по изпълнение на Програмата за диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“, като води интензивни разговори с всички потенциални доставчици на гориво на пазара. Това обяви зам.-министърът на енергетиката Еленко Божков на среща на високо ниво, провела се на 7 декември 2022 г. в Брюксел.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Тя бе иициирана от Европейската комисия и ръководена от заместник-генералния директор на Генерална дирекция „Енергетика“ Масимо Гариба. Участваха заместник-министрите на държавите-членки, опериращи ВВЕР реактори, ръководителите на атомните електроцентрали, включително изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“, както и генералният директор на Агенцията по доставките на Евратом, обявиха от пресцентъра на Министерство на енергетиката.
Страната ни се стреми се да ускори максимално процеса. "Запазва в преговорите водещите принципи за приоритетност на ядрената безопасност, зачитане независимостта на ядрения регулатор при лицензирането на алтернативното гориво, както и недопускане замяната на една зависимост с друга", обявиха от МЕ.
Намерението е възможно най-скоро преговорите с американската компания „Уестингхаус“ и френската „Фраматом“ да бъдат финализирани. Това увери колегите си и представителите на Европейската комисия Еленко Божков.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Положително бе посрещнато и искането на българската страна да се обмисли евентуална финансова подкрепа за дейностите по лицензиране на алтернативно ядрено гориво, извършвани от националния ядрен регулатор", отбелязаха от МЕ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
„Уестингхаус“ и „Фраматом“ представиха техническата готовност на компаниите да доставят свежо ядрено гориво за реактори тип ВВЕР. Участниците в срещата обсъдиха и предложение на Комисията за проект на Пътна карта за ускоряване на диверсификацията на доставките на СЯГ, като специален фокус бе поставен на горивото за реактори ВВЕР-440. Документът разписва конкретни задачи със срокове към правителствата на държавите членки, ядрените оператори и европейските институции. Следващите месеци работата ще продължи на техническо ниво, и ще бъде последвана от поредна среща на високо ниво през пролетта на 2023 г.
Припомняме, че след като служебният кабинет отмени решение на правителството "Петков" относно диверсификацията на ядреното гориво у нас, бившият министър на енергетиката Александър Николов нарече този ход връщане на руското влияние в енергетиката ни, но "с етикет ЕС". Настоящият министър Росен Христов отрече обвиненията и заяви, че "Фраматом" е изцяло независима от Руската федерация, както са го уверили и от Франция.