Румен Радев и Илияна Йотова са новите-стари президент и вицепрезидент на България. Те печелят втори мандат с огромна преднина пред опонентите си проф. Анастас Герджиков – полк. Невяна Митева.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Екзитполовете на различните социологически агенции дават над 63% от гласовете в полза на двойката Радев – Йотова, докато за опонентите им остават под 35%. Останалите гласове са отишли в полза на опцията "Не подкрепям никого". При това, тенденцията през деня беше за увеличаване на разликата. Като абсолютни числа обаче нищо чудно Радев да печели с най-малкия брой гласове, с които е печелил президент след 1989 година - около 1,5 млн. гласа, т.е. половин милион гласа загуба спрямо победата за първия му мандат.
Към 16:00 часа, екзитполът на "Галъп" дава още по-съкрушителна победа на Радев и Йотова – 65,9%, докато за Герджиков и Митева остават само 31,4%. Останалите 2,7% са дали опцията "Не подкрепям никого". Според "Алфа Рисърч" победата на Радев е 63,9% на 33,1%.
При екзитполовете е възможна грешка в рамките на 3 до 5%, понякога е имало и по-голямо разминаване, но едва ли е възможно при такива числа да има грешка, която да преобърне гласуването.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
По-късно, при паралелното преброяване, "Галъп" и "Алфа Рисърч" дадоха над 66% подкрепа за Румен Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Хората се измориха от избори, измориха се от пандемия. Няма смисъл, тя победата е ясна - така Румен Радев обобщи случващото се пред БНТ. Ако се запази това съотношение, по-сериозна победа едва ли може да има, добави вицепрезидентът Илияна Йотова.
Избирателната активност изглежда ще е по-ниска, отколкото на първи тур. Тогава беше 40,50%, към 16:00 часа днес (21 ноември) е едва 24,12%. Вече има данни, че в Турция избирателната активност е много по-ниска, отколкото на 14 ноември, а към 16:00 часа в България най-малко хора са отишли да гласуват в област Кърджали - под 13%. Според "Алфа Рисърч" избирателната активност е 33,7%.
Иначе глоби (между 2000 и 5000 лева) за публикуване на прогнозни резултати преди края на изборния ден ще има за "24 часа", агенция ПИК, агенция БЛИЦ и "Фрогнюз". Първите три информационни източника редовно биват санкционирани по избори за обявяване на прогнозни резултати по време на деня.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: ЦИК отхвърли сигналите срещу Борисов за агитация в изборния ден
ELECTION_RESULT_PRESIDENTS