Политиците нарушават всички езикови правила, които изискваме като необходими знания за децата в средното училище. Това каза доц. д-р Владислав Миланов, преподавател по съвременен български език в СУ „Св. Климент Охридски“, пред „Фокус“.
Той обясни, че едно от правилата, които най-често се грешат, е Ятовият преглас. „Винаги сме давали примери с речта на Симеон Сакскобургготски, който казваше „вервайте ми“. След това идва и другата тенденция с речта на Сергей Станишев, който говореше пък за „голямите успехи“ на българското правителство. И пак със западнодиалектен изговор е Бойко-Борисовото „беха“, „щеха“, „се смеха“, каза доц. Миланов и уточни, че и правилото за т.нар. бройна форма и правилото за съгласуване при учтивост също често са употребявани некоректно спрямо книжовната норма в журналистическата и в политическата реч.
„Сред най-честите примери за грешки е и редукцията – дицата вместо децата, тиливизията вместо телевизията, дипутатити вместо депутатите, дисети вместо десети. Много важно е политиците ни да знаят, че диалектът е богатство на езика, но той трябва да се употребява тогава, когато носи някакъв ефект и послание“, каза още българистът.
По думите му и клишетата са постоянна тенденция в политическото говорене. „Те няма как да бъдат пренебрегнати от политиците, защото за тях е по-лесно да използват готовите конструкции, при които има вече изградени верни граматически изречения и зад които човек може лесно да се скрие. Те са безсъдържателни и дават възможност на политиците да не поемат тази отговорност, която трябва да носят и за която непрекъснато говорят“, каза доц. Миланов.