Въпросът между България и Република Северна Македония за присъединяването на съседката ни в ЕС може да бъде решен единствено и само чрез постигане на двустранно споразумение между двете държави, което да бъде съпроводена с пътна карта за изпълнение на процеси. Без обвързващ документ, не можем да вървим напред. Това заяви Любомир Кючуков
По думите му подминахме етапа, когато въпросът можел да се реши с една или друга политическа декларация. трябва да има политически консенсус вътре в самото правителство, да се говори с единна позиция, за да може общественото мнение да бъде запознато с хода на преговорите. Преговорите трябва да се водят на политическо ниво и това, което трябва да се направи и да се дефинира понятието "обща история", обясни Кючуков.
Успех не е Северна Македония да бъде спряна за ЕС, а успех е България да постигне успех в дипломатическо отношение, коментира експертът и добави, че въпросът може да се реши единствено и само по двустранен път. Националният интерес трябва да е всеки българин да се чувства в Северна Македония като у дома си и всеки македонец в България да се чувства като у дома си, настоя Кючуков.
Според него трябва да се махнат всякакви бариери между двете държави.
От своя страна Петър Колев от Гражданския демократичен съюз в Северна Македония заяви, че Северна Македония и България трябва да намерят по-бързо решение на проблемите си. Капаните, които се залагат в преговорния процес ще доведат за Северна Македония до сръбски или турски сценарий на преговорите, уточни Колев.
Той се надява президентството да направи добър анализ, да пресее аргументите "за" или "против" присъединяването на Северна Македония в ЕС и да вземе правилното решение. тезите с членството в ЕС сега е моментът да ги изчистим пред българското общество. Да не забравя българското общество, че Северна Македония е член на НАТО, посочи Колев.
Според него ЕС е мястото, в което се събират държави с общи ценности.
Още: Венко Сабрутев: Няма да пуснем Северна Македония в ЕС, ако не направи жестове