Перник става квартал на София във водоснабдително отношение, няма да има проблем с водата за столичани. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров - Ревизоро в "Лице в лице" по повод на идеята през столичната ВиК мрежа да се отведе вода към Перник.
"Водата, която в момента влиза в София, успоредно ще влиза и от водосбора на Белмекен. Успоредно по пътя ще се изгради водопровод 12-13 км, който ще свърже язовира на София с Перник. В момента ще ускорим посоките в София, който разбира е доволен от тази работа", каза министърът по темата с осигуряването на вода за Перник.
Той допълни, че дори над 3 години да не вали над София, проблеми с водоснабдяването няма да има.
"Вода ще може да се подава и от Перник към София с тази помпа. Аз също съм притеснен, моите роднини също живеят в Перник. Като се стигне до "мъртвия обем" пак може да се вади вода, но имаме едни 35-40 дни, в които трябва да се поберем".
По думите му потреблението от водопровода, захранващ южните квартали на София е никакво и в него водата върви бавно. "Ако започнем повече вода да вадим, поне ще изчистим тръбите. Няма проблем - има си хидроинженери, които знаят течението, потоците. Ние така ще ускорим потоците в София. Всички ще са доволни от тази работа", уточни ресорният министър.
Основно действащо лице в решаването на водната криза в миньорския град е на яз. "Бели Искър", неговият обем е 15 млн. куб. м. вода, а в него има около 7 млн. куб. м вода. За месец януари вече са разписани 4,6 млн. куб. м потребление за София. Новият министър уточни, че за да има вода и за Перник, и за столицата към него ще се пуснат допълнителни притоци. Той успокои, че хидроинженерите няма да рискуват с препълване, защото стената на водоизточника е стара.
Димитров допълни, че държавата е поела ангажимент да ремонтира язовира. По думите му язовир "Бели Искър" е строен през 30-те години на XX в., но е със собствен водосбор и деривация, която го пълни. Според него това е абсолютно достатъчно, за да се захранва водоизточникът.
"Това, което трябва да отиде към яз. "Белмекен", може да отиде към яз. "Бели Искър", защото имаме добри хидроинженери, които са го изградили много добре и са дали възможност от Рила всичко да отиде в "Белмекен", а ние просто да го насочим към "Бели Искър", уточни Димитров.
Еко министърът каза, че това не е вода, предназначена за София и никога не е била ползвана за нуждите на столицата. "Ние няма да взимаме вода на София, ние ще дадем вода, която е предназначена за "Белмекен". В момента има достатъчно вода", посочи той и допълни, че този план е трайно решение за кризата в Перник.
Той беше категоричен, че водата ще се използва само за питейно-битови цели и няма да се отпуска за индустрията в града. Димитров обясни, че водата на яз. "Пчелина" е била предназначена за нуждите на пернишкия завод "Стомана Индъстри", но през 2002 г. предприятието се е отказало от този водоизточник, защото цената им била скъпа.
"В Шумен са имали собствен язовир и той по същата начин е разграбен. Ние там сме в предкризисно състояние. За Перник от Боснек ще се изгради трасето. Язовир Пчелина ще качи горе водата. Всеки, който му е пробита водата, не си оправя системата. Ако пусна вода в реката съм виновен, но той ако през пробитата система я пусне, всичко е наред. Вместо да се оправят загубите се вика "дайте ми повече вода", каза министърът.
Той посочи, че застрашените язовири са Ястребец, Дяково, Асеновец, Студена. Преди време инженерите са мислили и София с вода е много добре, добави той.