Европейската комисия (ЕК) ограничава значителна част от средствата по втория транш от плащания за България по Плана за възстановяване и устойчивост.
Още: Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес
Още: Правната комисия обедини предложенията за спиране на избора на Сарафов
Това става ясно от публикувано официално съобщение на Министерството на финансите, с което се подчертава приетата предварителна оценка от страна на ЕК към България по искането за второ плащане, подадено на 7 октомври 2023 г.
"Комисията отчита, че по второто плащане по ПВУ, от заложените 62 етапи и цели 53 са изпълнени, а към настоящия момент осем етапа и една цел не са изпълнени в задоволителна степен, което би могло да доведе до спиране на цялата сума по плащането в съответствие с методологията на ЕК. Повечето от тях се отнасят до ключови реформи, които адресират предизвикателства, идентифицирани в специфичните препоръки към страната ни, и са били основополагащи за одобрението на първоначалния български ПВУ", пишат от финансовото ни ведомство.
Още: Димитър Главчев увери Христо Мутафчиев, че ще бъдат направени всички плащания към театрите
Още: Кирил Петков: Недопустимо е правосъдието и бюджетът да бъдат заложници на игрите на ГЕРБ (ВИДЕО)
На поправителен
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "ИТН и БСП за мен са изгорели”: Татяна Дончева с детайли около преговорите за кабинет (ВИДЕО)
Още: На първо четене депутатите спряха регистрацията на старостилната църква (ВИДЕО)
Точната сума все още не е определена, тъй като София получава шест месеца да се поправи, става ясно от изявлението:
"... в случай на неизпълнение на ключови етапи и цели, ЕК може да предложи частично или пълно спиране на плащания. Тази процедура дава на съответната държава-членка допълнително време от 1 месец, в който може да изложи своите коментари и да предприеме действия за коригиране на незадоволителното изпълнение. Съответно до 29.12.2024 г. България следва да изложи своите коментари и аргументи и ЕК ще приеме окончателното си решение в срок до 4 седмици след отговора на българската страна. От този момент, след окончателното приемане на оценката от ЕК, България има до 6 месеца да изпълни поетите ангажименти, свързани с второто плащане по Плана", пишат от МФ.
В края на този период Еврокомисията ще направи повторна оценка на изпълнението на осемте етапа и едната цел, и в случай на положително становище ще разреши отпускането на спрения ресурс.
Още: Сарафов пита Киселова какво става с имунитетите на Ибрямов и Бориславова
Още: Темата със старостилната църква влезе и в парламента (ВИДЕО)
Още: Еврокомисар: България не може повече да отлага решението за промените в ПВУ
Снимка: iStock
Припомняме, че България поиска второ плащане от 653 млн. евро преди повече от година. Правителството твърди, че липсва приемането на няколко закона: за личния фалит, поправка в закона за подаващите сигнали, пътна карта за енергетиката и правила за избор на антикорупционната комисия. Брюксел обаче оценява тези пропуски като непреодолими и открива още четири неизпълнени задачи.
Още: Европейският парламент прие бюджета на ЕС за 2025 г.
"От ЕК отчитат, че за българската държава е от изключителна важност да продължи интензивно да полага усилия и да приключи и останалите ангажименти, за да използва по най-добрия начин ресурса, отпускан по ПВУ, и от своя страна изразяват готовността си да оказват подкрепа за успешното изпълнение на Плана", подчертават още от финансовото ведомство на служебния министър Людмила Петкова.
Снимка: БГНЕС
Планът за възстановяване и устойчивост на България включва широк набор от мерки за инвестиции и реформи. Той се финансира с безвъзмездни средства, а общо България има право на 5.69 млрд. евро. От тях досега различните правителства в последните години успешно успяха на усвоят и инвестират 1.37 млрд. евро.
Още: Отлагането на либерализацията на тока ще ни коства милиарди от Европа: Говори Атанас Пеканов