Европейската комисия официално подписа партньорското споразумение с България, в което се определя инвестиционната стратегия на страната в рамките на Кохезионната политика на блока. Това означава, че България ще усвои средства от ЕС на стойност 11 млрд. евро (около 22 млрд. лв.) за периода 2021-2027 г., съобщиха от ЕК.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
„Средствата по Кохезионния фонд ще насърчават икономическото, социалното и териториалното сближаване в българските региони и ще подпомагат изпълнението на ключови приоритети на ЕС като екологичния и цифровия преход. Тези средства ще подкрепят и области на политиката, в които България има потенциал за подобрение и намаляване на регионалните различия в страната“, отбелязват от ЕК.
На 10 юни премиерът Кирил Петков се срещна с европейския комисар по въпросите на сближаването Елиза Ферейра в София и тогава заяви, че споразумението с ЕС за Кохезионния фонд е „политически и технически готово“. Тогава Петков отбеляза, че за да бъдат усвоени средствата, страната ни трябва да има „стабилно правителство с ясна стратегия за работа с Европейската комисия“. Няколко дни по-късно вотът на недоверие срещу кабинета му, предложен от ГЕРБ-СДС, се оказа успешен.
€11 billion to support Bulgaria in promoting economic, social and territorial cohesion.
The Partnership Agreement for 2021-2027 will support Bulgaria's:
🌳 Green transition and reduce energy dependence
🤝 Vulnerable regions
🌊 Sustainable fisheries & aquaculture#EUFundsОще: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) July 6, 2022
Зелен преход и намаляване на енергийната зависимост
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
2,4 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и от Кохезионния фонд ще помогнат на България да постигне целите си в областта на климата.
По-специално - 600 млн. евро ще подпомогнат увеличаването на дела на възобновяемата енергия до 27% от общото потребление, както и за намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове в обществените сгради. Финансирането от ЕФРР ще бъде използвано и за рециклиране на 70% от всички отпадъци от опаковки.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Освен това инвестициите ще бъдат насочени и към намаляване с повече от 1/3 (поне 35%) на дела на населението, изложено на риск от природни бедствия като наводнения или горски пожари.
Фондът за справедлив преход ще предостави 1,3 млрд. евро, за да осигури социално- и икономически устойчив преход. Фондът ще подобри капацитета на засегнатите територии за по-добро използване на възобновяемата енергия, става ясно от документа.
Достигане нивото на ЕС и подкрепа за най-уязвимите региони
Средствата ще помогнат на България да подобри основната си инфраструктура - особено в регионите, където инвестициите в инфраструктура са недостатъчни или липсват. Почти половината от общия размер на средствата по политиката на сближаване - 4,2 млрд. евро - ще бъдат инвестирани в Северозападния, Северния централен и Североизточния регион. В това число влиза и съфинансирането на изграждането на тунела под Шипка.
Освен това се очаква подкрепата на ЕС за бизнес средата да увеличи дела на иновативните малки и средни предприятия, които ще създават работни места и ще допринасят за развитието на българската икономика - от 27,2% през 2016 г. на 32% през 2026 г.
Работни места на бъдещето: По-социално приобщаващ пазар на труда с по-благоприятни цифрови технологии
България ще инвестира 2,6 млрд. евро от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), за да подобри достъпа до заетост, да повиши уменията, така че хората да могат успешно да се ориентират в цифровия и екологичния преход, и да осигури равен достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение. Това включва 315 млн. евро за подкрепа на младежката заетост и 630 млн. евро за мерки за социално приобщаване, от които 136 млн. евро ще бъдат предназначени за борба с детската бедност. 221 млн. евро ще бъдат насочени към социално-икономическата интеграция на маргинализирани общности.
Благодарение на финансирането от ЕС се очаква до 2030 г. делът на преждевременно напусналите училище да намалее от 12,8% на 7%. Участието на възрастните в обучението се очаква да се увеличи от 24,6% на 35,4%, а равнището на заетост - от 73% на 79%. Населението, изложено на риск от бедност и социално изключване, се очаква да намалее с 0,8 млн. души - от 2,3 млн. на 1,5 млн.
И накрая, България се стреми да надхвърли целта от Порто по отношение на равнището на заетост, а броят на хората в риск от бедност и социално изключване в страната трябва да намалее с почти 800 000 души.
Устойчиво рибарство и аквакултури
Европейският фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДР) ще инвестира около 84,9 млн. евро в по-устойчиво рибарство и възстановяване и опазване на водните биологични ресурси в Черно море. Ще бъде предоставена подкрепа и за развитието на устойчив сектор на аквакултурите и преработката, за местните общности в областта на рибарството и аквакултурите и за прилагането на международното управление на океаните.
Всички подкрепени действия ще допринесат за постигането на целите на общата политика в областта на рибарството, както и на ключовите приоритети на политиката на ЕС, очертани в стратегиите "Европейска зелена сделка", "От фермата до вилицата" и "Биоразнообразие".
Елиза Ферейра: Това е решителна стъпка за България
"Споразумението за партньорство е решителна стъпка за България“, каза еврокомисарят по сближаването Елиза Ферейра. Кохезионното финансиране през 2021-2027 г. ще бъде от съществено значение за намаляване на регионалните различия в страната и за насърчаване на сближаването на растежа с останалата част от ЕС. Сега очакваме да приключат преговорите по десетте оперативни програми, за да може политиката на сближаване да започне възможно най-скоро да се инвестира в ключови области като чиста околна среда, по-добро образование, подкрепа за бизнеса и транспортна инфраструктура“.
Споразумението на ЕС за партньорство с България обхваща 10 национални програми. То включва и допустимостта и изпълнението на Фонда за справедлив преход в 3 български области, които са най-силно засегнати от климатичния преход.
В рамките на политиката на сближаване и в сътрудничество с ЕК всяка държава членка изготвя споразумение за партньорство - стратегически документ за програмиране на инвестициите от фондовете. В него се акцентира върху приоритетите на ЕС, като се определят стратегията и инвестиционните приоритети, определени от държавата членка. Представя се списък на националните и регионалните програми за изпълнение по места, включително индикативното годишно финансово разпределение за всяка програма.