Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДПС предлага изискванията за системност за домашното насилие да отпаднат

01 юни 2022, 10:48 часа • 1374 прочитания

ДПС предлага изискванията за системност за домашното насилие да отпаднат. Това каза народният представител от ДПС Хамид Хамид по време на брифинг в Народното събрание. Предложението на ДПС идва след случая с убийството на Алена Щерк, която първоначално изчезна, а по-късно бе намерено тялото й.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

За да отпаднат изискванията за системност ДПС са внесли изменения в Наказателния кодекс, които касаят промяна в общата част на кодекса за условията за прилагането му за извършените престъпления при условията на домашно насилие.

"Конкретният повод за този законопроект беше остра реакция на комисаря по правата на човека към Съвета на Европа към миналата седмица, която остро изрази притеснения от забавянето на тези промени от страна на правителството и настоя по най-бързия начин да бъде извършена. Този текст има и още по-стара история. Още преди две години омбудсманът на републиката предложи на Министерство на правосъдието да се премахнат изисквания за системност", каза Хамид.

По думите му в момента текстовете в Наказателния кодекс не работят, тъй като се изискват поне три регистрации в полицията. "В мнозинството то случаите още първия акт на насилие оставя трайни, психически и физически последици, тежки телесни повреди, а за съжаление в редица случаи, се стига и до загуба на човешки живот", добави още Хамид.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Той заяви, че ДПС ангажират между първо и второ четене с увеличаване на наказанията за престъпления, извършени при условията на домашно насилие.

 

Има ли ръст на случаите на домашно насилие? Четете ТУК.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес