Новината на вечерта на 27 август - Делян Пеевски, заедно с подкрепящите го, е изключен от ДПС. Сред изключените са знакови имена като Йордан Цонев, Хамид Хамид, Халил Летифов, Станислав Анастасов и Искра Михайлова.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: ДПС освободи Делян Пеевски като председател и го изключи от партията
Гамбитът на Сокола
СНИМКА: БГНЕС
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Въпросът е какво ще се случи оттук-нататък: "Няма време": Димитър Ганев описа механизма, по който лагерите на Пеевски и Доган ще се явят на избори (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Припомняме, че Делян Пеевски вече се закани, че всяко партийно решение, което е в негов ущърб, ще стигне до съд.
Сайтът "24rodopi" (на Илхан Андай) твърди, че на събранието на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС не е имало кворум - присъствали били 11 души, а е трябвало да са 16. Агенция ПИК съобщава същото, но казва, че имало 14 души на събранието (личало си по снимка) - по неофициални данни от 24-те в ЦОБ 14 подкрепят Доган.
Липсата на кворум е основание решението да бъде обжалвано. Въпросът обаче е каква точно е процедурата - дали първо това трябва да се направи пред контролната комисия на партията и чак тогава да се стига до съд. Ако е така, следва нов въпрос - кой има мнозинство в контролната комисия и може ли тя да бъде надлежно свикана, ако човекът с мнозинство в нея накара подкрепящите го членове да не се явят? Ако това е Ахмед Доган, той има всички основания да го направи - вероятно няма как да е "за вечни времена", но такъв процес би могъл да има влияние за предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Според чл. 25 от устава на ДПС:
Централната контролна комисия на Движението е контролен орган, избран на Национална конференция. Заседава при кворум 2/3 от списъчния си състав и взема решения с обикновено мнозинство от присъстващите членове. Комисията следи за спазването на устава, програмните документи и изпълнението на решенията на Националната конференция и Централния съвет.
Още: Разломът в ДПС - двата лагера и ролята на Анкара: Говори журналистът Мехмед Юмер (ВИДЕО)