От извънредното заседание на парламента в петък ще си проличи кои парламентарни групи са "на хранилката" на "Лукойл" и кои не. Така председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев от ГЕРБ отговори на изявление от "Продължаваме промяната - Демократична България" от по-рано днес. Коалицията призова председателя на Народното събрание Росен Желязков (ГЕРБ) да не свиква извънредно заседание на парламента в петък.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
В петък се очаква депутатите да заседават извънредно и да разгледат ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за енергетиката, както и точка, свързана с монопола на рафинерията върху складовете за съхранение.
"Тези, които не дойдат да защитят интереса на българските граждани, които трябва да започнат да получават по 0,73 лв. от следващия вторник – очевидно не мислят за хората, а мислят за интереса на една частна компания. Изумително е как в три-четири поредни парламента "Лукойл“ успя да събере мнозинство“, коментира депутатът.
Бламиране?
"За пръв път в историята на България се случва кабинетът, министрите, премиерът и подкрепящата ги партия, която ги е излъчила, да бламират заседание на Народното събрание, пък било и то извънредно", посочи Добрев.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
"Сега изведнъж се оказва, че този закон не им е важен, че планът не им е важен", коментира председателят на енергийната комисия. Още: Клатене на сглобката с "Лукойл": Схемата на Пеевски и Борисов от "А" до "Я"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Без ПП-ДБ ветото не може да бъде преодоляно, тъй като са нужни 121 гласа, а ГЕРБ-СДС и ДПС събират 105 гласа", припомни Добрев. Той смята, че все пак ще има извънредно заседание в петък и на него, освен точката за ветото, ще има и друга, която засяга отмяна на режима за 100% съхраняване на горивата в България, за да се увеличи вносът и да има по-голяма конкуренция, като така щели да паднат и цените на горивата. Други текстове евентуално щели да бъдат свързани с разпореждането с петролните бази от държавния резерв. Това щяло да стане по всяка вероятност с промени в закона за горивата.