Проблемът с високите цени на храните идва не от производителите, а от търговските вериги. За съжаление анализът на щаба, който сформирахме към Министерския съвет за борба с високите цени на храните и "спекулата, показва надценки между 50 и 90% и то на основни хранителни продукти, които консумираме всеки ден. Констатирано е и използване на масови нелоялни търговски практики. От 470 проверки за седмица – 451 са тежките нарушения. Това заяви зам.-земеделският министър Тодор Джиков в ефира на Нова телевизия.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Той подчерта, че е констатирано нарушение и при обявени грамаж на продуктите. „Забелязахме и практика вносни продукти да де етикират като българско производство. Това напрактика говори, че години наред е липсвала институционалност в България и има тежък дефицит на закони – за търговия с храни, контрол, мониторинг, ясна визия и проследяемост от фермата до трапезата. Новият парламент трябва да се заеме от първия ден със законодателство в тази насока”, категоричен е той.
По думите на зам.-министъра на земеделието в момента се подготвят мерки в тази насока. „Изгражда се информационен портал към МС, където всяка седмица ще се обявяват цените на основните хранителни продукти на едро. Хранителните вериги, само ако желаят, ще могат също да качват своите цени на дребно. Ние нямаме право, а и не желаем да се намесваме в свободната пазарна икономика. Но тежкият законов дефицит показва в момента липса на основни лостове и механизми на контрол на тази ситуация”, подчерта Джиков. И допълни, че ще се подготвят и законодателни инициативи, които ще бъдат внесени от МС за приемане още в първия ден на новия парламент.