Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дянков опонира на Борисов - трябва да сложим точка на "Белене"

17 август 2016, 09:00 часа • 3995 прочитания

В България много се клатим между Изтока и Запада. И Изтока, и Запада ни трябват – от изток идва голяма част от туристическия ни поток. Клатим се особено много по енергийни теми – за АЕЦ „Белене” мнението ми е, че трябва да сложим точка и да кажем, че това беше. Ползването на електроенергия в България, както и в Европа, намялява – този корупционен проект не ни трябва. Същото важи и за Бургас-Александруполис – точка. Може да е полезно за България изграждането на газов хъб – от икономическа гледна точка. Такъв анализ направи бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков за сегашната политика на България. Припомняме, че само преди половин седмица премиерът Бойко Борисов сериозно намекна за почване на строеж на АЕЦ „Белене”.

Имаме политика за инфраструктура, транспорт, но трябва да се зададе въпросът къде са хората, които да се възползват. Виждам, че през последните два-три месеца правителството работи много по-активно за Северна България – нещо, което не се случваше 25 години, каза Дянков пред Нова телевизия.

Относно банковите стрес тестове Симеон Дянков посочи, че е интересно, че двете банки с препоръки (бел. ред. – Първа инвестиционна банка и Инвестбанк) са с българска собствнеост. Според Дянков предишното управление на БНБ било „в по-дружески отношения” с банките с българска собственост. Изводът от тези стрес тестове е един – да вървим много по-бързо към европейския банков надзор, категоричен е бившият вицепремиер. Той добави, че ако този надзор вече го имаше в България, нямаше да се случи КТБ. Може да имаме този надзор преди държавата да влезе в еврозоната, подчерта бившият вицепремиер. Той е убеден, че нямаше да има нужда от сериозни препоръки към ПИБ и Инвестбанк, ако имаше европейски банков надзор в България. Ако влезем в еврозоната, няма да имаме нужда и от резерва си за „уравновесяване на еврото” – около 24-25 млрд. лева, посочи бившият вицепремиер.

Дянков посочи и, че опасно за България е, че няма опозиция. Досега не съм чул нито от ляво, нито от дясно идеи как с нов президент ще се промени икономическата визия на страната. Да, правителството прави политиката година за година, но президентът трябва да определи дългосрочната визия, смята бившият вицепремиер.

Не смятам, че е вероятно Кристалина Георгиева да бъде кандидат за президент на ГЕРБ. Кристалина има много отговорна работа в Брюксел, особено след Brexit. Познавам я от Световната банка и знам, че като се е хванала с нещо, ще го довърши, коментира Дянков темата с президентските избори в България.

Нямам добро усещане – прогнозите кой ще е добър президент са променени заради геополитическото положение, включително в ГЕРБ, добави бившият вицепремиер. Според него борбата е личностна, което не е добре. Той не даде и мнение за екстрадицията на Абдуллах Бююк и каза само, че смята, че България трябва да си следва международните ангажименти и ако екстрацията на Бююк е била такова задължение, е трябвало да го изпълним.

По външноикономически теми се чувам често с Бойко Борисов. По вътрешни въпроси си говорим по-рядко, с изключение на развитието на Северна България. Там трябват повече инвестиции, подчерта за финал Дянков.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес