Има нещо под повърхността в бързането за промените в Конституцията. Бързането и начинът, по който се работи по промените в Конституцията създават огромни рискове. Много голям процент от конституционните промени се сведе до междуличностни конфликти.
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това каза по БНР Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.
Той вижда "политически мотив, нещо под повърхността, за това скоростно развитие на процеса".
Още: Денков за Конституцията: Има спорове, но се движим в правилната посока (ВИДЕО)
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Липса на прозрачност
"Притеснително изглежда липсата на прозрачност. Обсъждаме нещо, което не знаем какво е", допълни Марков.
"Имаме битка бюджет – Конституция, имаме и състезание с времето. Наближава и ротацията. Един от водещите фактори за това бързане е, че се стремят да приключат всичко това преди ротацията."
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
"Инициаторите на тези поправки бяха депутатите от ДПС начело с Делян Пеевски, които ясно заявиха, че това е основният фактор да има правителство. Конституционното мнозинство се превърна в политически залог за съществуването на правителството", заяви Димитър Марков и изтъкна, че въпросът е при кого ще отиде отговорността, ако конституционните промени не сработят.
Още: КС отказа на "Възраждане" и ИТН да тълкува как се изменя Конституция
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Има риск промените да отидат в КС
Рискът конституционните промени да отидат в КС е огромен. На практика тези промени ще отидат в Конституционния съд, коментира той в предаването "Преди всички".
Според Марков внезапният интерес на депутатите към попълване на състава на Конституционния съд идва, за да се гарантира мнозинство в КС и да може промените да минат безпрепятствено конституционната проверка.
Димитър Марков изказа мнение, че е добре конституционните промени да стигнат до КС, но остава въпросът за политическа намеса.
Още: Бърза ли се с конституционните промени? Говори доц. Наталия Киселова
Живеем в почти нелегитимна държава, в която почти 90% от регулаторните органи са с изтекъл мандат, посочи още той. Според него бързо ще стане ясно дали промените в Конституцията са били конюнктурни, с цел да се постигне баланс между политическите сили в регулаторите.