Политическото обединение "Демократична България" внесе в президентството искане държавният глава Румен Радев да упражни своето правомощие по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България и да наложи вето върху от Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс, приет от 44-то Народно събрание на 15 февруари 2019 г., съобщиха от пресцентъра на формацията.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Липсата по същество на предварителна оценка на въздействието на приетите разпоредби разкрива доминиращата партийнополитическа нагласа в българския парламент, която е в разрез както с императивните норми на Закона за нормативните актове, така и с конституционните принципи на правовата държава и на народния суверенитет", посочват в мотивите си Демократите.
"Всяка съществена промяна в изборното законодателство следва да се извършва само след продължителен процес на обществени консултации с всички заинтересовани страни като се отчита позицията на независимите експертни и граждански организации", категорични са от "Демократична България".
Да има КСНС за фалшифицирането на изборите?
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Междувременно от "Движение България на гражданите" (ДБГ) призовават президента да свика Консултативен съвет за национална сигурност на тема фалшифицирането на изборите. Председателят на ДБГ Димитър Делчев заяви в ефира на телевизия "Европа", че партията му иска също така държавният глава да наложи вето върху промените в изборния закон.
В писмо до Румен Радев от партията посочват, че последните промени в Кодекса, с които се обезсилва мажоритарният вот и се ограничават електронното и машинното гласуване, са направени „на тъмно“ и са удар по демократичността на изборите. Заради тях и машинациите на вота през последните години недоверието в свободата на изборите се срива и това е съществен въпрос, който касае националната сигурност.
По-рано на пресконференция в централата на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов, коментира поправките в Изборния кодекс, като подчерта, че преференцията не е отпаднала, а е вдигнат прага. "Ще се върне старото положение – или чрез ветото на президента, което той ще наложи и ние ще се съобразим с него, или ще се внесе спешна промяна на закона“, обясни премиерът Борисов. Той посочи също така, че вносители на предложението са НФСБ, а промените са били подкрепени от ДПС.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Междувременно от Европейска партия Волт съобщиха, че няма да се съобразят с промените в Изборния кодекс, а ще уважат изцяло преференциалния вот на своите избиратели.
В петък политическият съвет на формацията също призова Радев да наложи вето на спорните промени преди предстоящите европейски и местни избори.