Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десни партии искат вето върху Изборния кодекс, чуват се призиви и за КСНС за вота

18 февруари 2019, 14:30 часа • 1605 прочитания

Политическото обединение "Демократична България" внесе в президентството искане държавният глава Румен Радев да упражни своето правомощие по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България и да наложи вето върху от Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс, приет от 44-то Народно събрание на 15 февруари 2019 г., съобщиха от пресцентъра на формацията.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

"Липсата по същество на предварителна оценка на въздействието на приетите разпоредби разкрива доминиращата партийнополитическа нагласа в българския парламент, която е в разрез както с императивните норми на Закона за нормативните актове, така и с конституционните принципи на правовата държава и на народния суверенитет", посочват в мотивите си Демократите.

"Всяка съществена промяна в изборното законодателство следва да се извършва само след продължителен процес на обществени консултации с всички заинтересовани страни като се отчита позицията на независимите експертни и граждански организации", категорични са от "Демократична България".

Да има КСНС за фалшифицирането на изборите?

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Междувременно от "Движение България на гражданите" (ДБГ) призовават президента да свика Консултативен съвет за национална сигурност на тема фалшифицирането на изборите. Председателят на ДБГ Димитър Делчев заяви в ефира на телевизия "Европа", че партията му иска също така държавният глава да наложи вето върху промените в изборния закон.

В писмо до Румен Радев от партията посочват, че последните промени в Кодекса, с които се обезсилва мажоритарният вот и се ограничават електронното и машинното гласуване, са направени „на тъмно“ и са удар по демократичността на изборите. Заради тях и машинациите на вота през последните години недоверието в свободата на изборите се срива и това е съществен въпрос, който касае националната сигурност.

По-рано на пресконференция в централата на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов, коментира поправките в Изборния кодекс, като подчерта, че преференцията не е отпаднала, а е вдигнат прага. "Ще се върне старото положение – или чрез ветото на президента, което той ще наложи и ние ще се съобразим с него, или ще се внесе спешна промяна на закона“, обясни премиерът Борисов. Той посочи също така, че вносители на предложението са НФСБ, а промените са били подкрепени от ДПС.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Междувременно от Европейска партия Волт съобщиха, че няма да се съобразят с промените в Изборния кодекс, а ще уважат изцяло преференциалния вот на своите избиратели.

В петък политическият съвет на формацията също призова Радев да наложи вето на спорните промени преди предстоящите европейски и местни избори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес