Комисията за правилника върна стара практика за кворума при гласуване. Предложението за Правилника за организацията и дейността на парламента, който депутатите от временната комисия разглеждат от вчера, дойде от БСП за България". Левицата поиска под „присъстващи“ при явно гласуване да се разбира броят на народните представители, които са регистрирани при последната преди гласуването проверка на кворума.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Предложението мина с 9 гласа "за" и 2-ма "въздържали се", а окончателното решение предстои да бъде взето от пленарна зала.
От друга страна Комисията отхвърли предложението на "Възраждане" законопроектите да са приети, ако са получили поне 121 гласа „За“.
ОЩЕ: Само в закусвалнята не бяхме насрочвали заседание
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В рамките на дискусията от "Продължаваме промяната" в лицето на Никола Минчев отчетоха, че с това ще се върне стара практика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Припомняме, че преди 45-ото Народно събрание бе възприета практиката законите и решенията да се приемат, когато "за" са гласували повече от половината от регистрираните за кворум сутринта. Така често се случваше текстове да се приемат, дори когато са гласували общо над 61 депутати. Как ставаше? Сутрин тогавашният председател на парламента Цвета Караянчева от ГЕРБ спираше регистрацията малко след като се регистрират нужните минимум 121 депутати. Така след това текстовете можеха да се приемат и с общо 61 гласували, стига всички те да са били "за".
ОЩЕ: Засега в новия правилник на парламента няма да се насърчава партийното номадство