Народното събрание прие промени в Закона за съдебната власт, предложени от "Възраждане", които въвеждат механизъм за разследване на главния прокурор. След бурни дебати текстовете бяха приети със 117 гласа "за", 20 "против" и 48 "въздържал се".
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Срещу законопроекта гласуваха депутати от "Демократична България" и четирима от "Продължаваме промяната", като останалите от групата им се въздържаха. "Въздържал се" гласуваха и депутатите на "Български възход". Впечатление направи, че бившият вътрешен министър от кабинета "Петков" Бойко Рашков подкрепи идеите на "Възраждане".
Промените предвиждат главният прокурор да се разследва от ръководителят на Националната следствена служба, която вече ще бъде независим орган, а не част от структурата на обвинението. Според предложенията, шефът на следствието ще става ад хок прокурор в случаите, в които има сигнали срещу главния прокурор. Предвижда се и механизъм за временно отстраняване от длъжност на обвинител номер едно докато тече разследване срещу него. Още: САЩ обявиха, че подкрепят закона за разследване на главния прокурор
Бившият ръководител на следствието Бойко Рашков заяви от трибуната, че независимо от мнението на своята парламентарна група ПП, ще подкрепи промените на "Възраждане" с аргумента, че независимостта на Националната следствена служба трябва да бъде възстановена.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
"Аз ще подкрепя връщането на независимостта на следствието", каза той и подчерта, че не е ефективно следователите да бъдат подчинени на прокурорите и даде за пример как в момента дори следовател да намери грешки в разследването, прокурорът не се съобразява с мнението му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Аз съм работил с двама главни прокурори, като директор на НСлС, дори и промени в Конституцията, ако трябва, но да се върне мястото й на независим орган", заяви Рашков и посочи, че в момента следователи и прокурори са едно цяло структурно. "Един следовател, назначен от прокурорската квота, няма как да разследва прокуратурата", категоричен беше Рашков. Венецианската комисия одобри механизма за разследване на главния прокурор
Етичен кодекс
Депутатите приеха и предложението на Министерския съвет за поправки в Закона за съдебната власт със 166 гласа "за", без против и с 28 "въздържал се". Той е включен в Националния план за възстановяване и устойчивост и с него се урежда правомощието на съдийската и на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) да приемат Кодекс за етично поведение на българските съдии и съответно прокурори и следователи.
Предвижда се и правилата за етично поведение да бъдат гласувани от пленума на ВСС в едномесечен срок след влизането на закона в сила.
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)