Да не се пипа Законът за социалните услуги. За това призова НГИ "Системата ни убива всички" и Сдружение "Общност мостове" с нарочно писмо до куп депутати.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Става въпрос за закона, който беше приет след месеци на протести от майките на деца с уврежания. Двете сдружения изрично посочват, че новият закон оценява степента на необходимост от помощ за хора с увреждания и това помага за по-точна оценка и по-добро финансиране. "Въвеждането на национална карта на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, ще сложи ред в планирането и създаването на услуги и ще се гарантира, че те ще бъдат съобразени с потребностите на хората в различните населени места", дават пример сдруженията за една от добрите идеи, включени в закона.
Всъщност, само няколко месеца след приемането на закона, вече има два законопроекта за промяната му. Първият е за пълната му отмяна, като той е дело на депутатите от "Атака". Основният мотив е, че законът застъпвал "регламентация и философия, която е заложена в неприетата и спряна за разработване Стратегия за детето". Коя е въпросната регламентация и каква е въпросната философия - народните представители от "Атака", водени в предложението от Десислав Чуколов посочват фаворизиране на неправителствени организации, без да посочват с какво се фаворизират. Ето и какво казаха в началото на месеца за инициативата си от "Атака" - в този материал!
Вторият законопроект е за изменение на Закона за социалните услуги. Негов автор е депутатът от ДПС Ангел Исаев, който влезе в парламента с преференция и който има завършено само средно образование. Всъщност заради преференциите Исаев беше отлъчен от групата на ДПС в парламента, а освен това депутатът е отличник по неходене на работа през 2017 година – на второ място, след безспорният лидер Делян Пеевски.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Основният аргумент на Исаев да предложи промени съвпада с този на "Атака" да иска законът изцяло да бъде отменен – защото в този си вид законът бил заплаха за националната сигурност, понеже допускал местни и чуждестранни организации с чуждестранно финансиране да нарушат правата и свободите на българските граждани. Всъщност Исаев приравнява доставчиците на социални услуги – например асистентските услуги, услуги, които позволяват на хора с увреждания да придобиват нови умения и да работят като част от обществото с "организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури, или се стремят да постигнат целите си чрез насилие" (чл. 44, ал. 2 от Конституцията). И причината е, че "всякакви международни финансови институции, физически и юридически лица без ограничение" могат "да бъдат източници на финансиране при условия на всеобхватност на т.нар. "социална услуга", защото това създава отношение на власт и подчинение т.е. отношение на зависимост от лицето, което осигурява финансирането заради несъразмерното му икономическо предимство пред българските държавни органи, физически и юридически лица". В мотивите за искане на промяна, депутатът посочва и, че било недопустимо частни организации да могат да разполагат с необходими за оценка каква помощ е нужна на даден човек с увреждане данни, защото тези данни били чувствителна лична информация - например данни за семейно положение, доходи, емоционални и психически проблеми. Освен това Исаев не вярва, че предвидената в закона нова Агенция за качеството на социалните услуги щяла да контролира какво се случва със социалните услуги според новия закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Законът за социалните услуги следва да заработи от 2020 година. Как той беше приет - припомнете си в този материал!