"Вече има забавяне от две години. Ако изпуснем този етап, въпросните над 1,4 млрд. лв. няма да влязат в България и в тези три региона (Стара Загора, Перник и Кюстендил - бел. ред.)" - така премиерът Николай Денков коментира темата с представянето на териториалните планове за справедлив преход пред Европейската комисия.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Аз не мога да си представя как националният бюджет би могъл да компенсира такъв ресурс, който ще бъде изгубен. Всички участници в преговорите трябва да разберат, че тези средства трябва да влязат в регионите. Те не са необходими за министър-председателя и за министъра на енергетиката, а за хората там", заяви Денков след среща с българския еврокомисар Илиана Иванова.
Още: Рибарски отрече да е работил във фирма от списъка по териториалните планове (ВИДЕО)
Скандалът с плановете
Думите на премиера идват след скандала от вчера. Депутати от ГЕРБ, сред които Делян Добрев и Теменужка Петкова, цитираха списък с фирми, които според тях били избрани от правителството да получат милиони за изграждане на мощности. Според народните представители от ГЕРБ личали имена на "спонсори на ПП-ДБ", а за избора на компаниите не бил проведен конкурс.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: ГЕРБ показа таен списък за финансиране на спонсори на ПП-ДБ и иска оставки (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Премиерът отвърна, че това е недоразумение, тъй като става въпрос за фирми, проявили интерес за инвестиции. "Въпросните фирми, които бяха цитирани, няма решение да получават средства, както беше представено на брифинга от депутати от ГЕРБ. Това са заинтересованите фирми да инвестират в този регион. Догодина тепърва ще се открива конкурс. Второ, при отваряне на поканата ще бъдат дефинирани какви са правилата, колко ще е националното съфинансиране. С Бойко Борисов изчистихме това споразумение", заяви днес Денков.
Снимка: БГНЕС
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Борисов се е разбрал с Денков, комисия ще оценява фирмите от тайния списък
Междувременно Илиана Иванова каза, че само България не е предала териториалните си планове и вече бяха изгубени почти 100 млн. евро. "Други 800 млн. евро са под въпрос, ако това не бъде направено в съвсем кратки срокове", заяви тя.
Промените в Плана за възстановяване - ще загубим ли пари?
Относно решението на финансовото министерство да пренапише част от проектите в Плана за възстановяване, Денков коментира, че още от юли е било ясно, че има забавяне на средствата. Особената трудност според него е, че това е свързано с най-тежките реформи – в правосъдната система и енергетиката.
"През последните 3 месеца търсим съгласие за тези решения. Промените в правосъдната система и в енергетиката не се правят, защото някой ги иска – от тях имат нужда българските граждани, за да се осигури по-добро бъдеще. Целта е евтин ток, за да може българската икономика да е конкурентоспособна. Токът от въглищните централи ще бъде неконкурентоспособен спрямо другите алтернативи. Трябва да имаме капацитет от въглищни централи, но да развиваме и другите възобновяеми източници, защото те ще бъдат по-евтини в средносрочен и дългосрочен план", каза той.
Още: Асен Василев каза кога ще задействаме процеса за второто плащане по Плана за възстановяване
"Аз съм оптимист, че това ще бъде разбрано и документите ще се представят през първата седмица на октомври. В тях ще се очертаят промените в Плана за възстановяване, териториалните планове, пътната карта за климатичния преход. Те са на финален етап, трябва да приключим преговорите със синдикатите и да ги представим пред ЕК", допълни премиерът.
С представянето им пред ЕК процесът на уточняване на документите не приключва, а започва преговорният процес. "Ще имаме още 2-3 месеца до края на годината да доуточним тези текстове", отбеляза Денков.
"Плащанията се извършват въз основата на ключови етапи и цели. Колкото по-бързо, толкова по-добре. 724 млн. евро е заявката за второто плащане по ПВУ. От страна на ЕК има пълно съдействие, ако има нужда от допълнителна техническа помощ. Ние сме в непрекъснат контакт, но е важно българската страна да изпълни тези ангажименти. Надявам се, че това може да бъде извършено до края на тази година", заяви Илиана Иванова.
Снимка: БГНЕС
Още: Териториалните планове – политическата воля дава златна възможност за нов бизнес
Целта за Шенген
Премиерът и българският еврокомисар заявиха, че планът за влизането ни в Шенген е за декември 2023 г. Все още обаче Нидерландия и Австрия ни блокират. "Работим всеки ден за това", отбеляза Денков, а Иванова допълни, че целта е краят на годината.
"Урсула фон дер Лайен отбеляза, че България и Румъния не само отговарят на критериите, но допринасят по-активно и за шенгенската система", допълни Илиана Иванова.
Още: Пеевски обяви, че всичко по териториалните планове ще минава през парламента (ВИДЕО)